cedrowy dom

Cedrowy dom w Wilnie. Zbudowali go na gruzach starej chaty

“Kedro Namai” w języku litewskim oznacza “cedrowe domy”. To projekt dwóch niemal identycznych budynków jednorodzinnych, które zbudowane zostały na przedmieściach Wilna. Nazwa “cedrowy dom” nawiązuje do materiału, który ozdobił elewację budynków.

Cedrowy dom zaprojektowali architekci z pracowni arches. Jego projekt ma przywodzić na myśl starą wiejską zagrodę, ale w nowoczesnym wydaniu. Architekci postanowili umożliwić mieszkańcom bliski kontakt z naturą, dlatego dwa niemal identyczne budynki stanęły w zielonym zakątku administracyjnych granic miasta, na szczycie parkowego wzgórza.

Główna bryła budynku została wkomponowana w niewielkie wzgórze, które częściowo przysłania dom. Projekt jest rekonstrukcją starego budynku z zachowaniem jego dawnej lokalizacji i uwzględnieniem wszystkich dawnych parametrów zabudowy. Pracując nad projektem architekci chcieli zintegrować nowoczesną architekturę z naturalnym krajobrazem, dlatego podczas budowy korzystali z lokalnych i naturalnych materiałów. Elewacje wykonano z drewna cedrowego, natomiast konstrukcja budynków wykonana jest z drewna sosnowego. Korzystano też z innych gatunków drewna, kamienia i miedzi. Ściany wewnętrzne pokryte zostały glinianym tynkiem. Wszystkie okna budynków mają drewniane ramy. Z drewna wykonano też okienne przesłony, które chronią wnętrze przed przegrzaniem.

cedrowy dom


Co ciekawe, właściciele nie chcieli nowego ogródka z równo przyciętą trawą i krzewami. Nie znajdziemy tu zieleni i kompozycji roślinnych zaprojektowanych przez człowieka, jest tylko kilka posadzonych sosen, które stanowią kontynuację runa dawnych drzew. Ich ogród zaprojektowała więc sama natura.

Projekt budynków został nominowany do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award, w którym walczy o tytuł najlepszego budynku Unii Europejskiej.

Czytaj też: Dom jednorodzinny| Litwa  | Cegła | Wnętrza

fot. Norbert Tukaj, źródło: EUMies Award