Ceglane centrum sztuki w Chinach powstałe na gruzach dawnej cegielni

Kształt budynku nie jest dziełem przypadku. Architekci z pracowni Interval Architects zaprojektowali ceglane centrum sztuki w Chinach, które stało się głównym punktem utworzonego w okolicy parku botanicznego.

Przed laty w tym miejscu działała cegielnia. Wraz z nowym rządowym planem przekształcenia pobliskich mokradeł w park botaniczny, zapadła decyzja, by zbudować nowoczesne centrum sztuki. Architekci uznali, że nowy budynek winien przypominać także o historii starej cegielni, dlatego centrum sztuki zyskało bardzo wysoką wieżę, której kształt ma przypominać zburzoną cegielnię. Ta ostatnia była budynkiem przemysłowym, dostęp do niej mieli jedynie pracownicy. Współczesny gmach to zmienia, powstał budynek otwarty jest dla wszystkich zwiedzających.

Kompozycja przestrzeni centrum sztuki nawiązuje do starego pieca Hoffmana. Architekci inspirowali się nim planując spacerowe alejki, które powstały wzdłuż zewnętrznych ścian. Zbudowano też kilka dziedzińców i ogród na dachu. Wewnątrz można zobaczyć rośliny, wyroby garncarskie i sztukę wykonaną z kwiatów.

Nad całym założeniem dominuje wieża, symbolizująca komin dawnej cegielni. Na jej szczycie powstał taras widokowy, z którego rozpościera się genialny widok na park botaniczny.


Projekt ceglanego centrum sztuki w Chinach znalazł się w ścisłej pięćdziesiątce najlepszych projektów w międzynarodowej edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2020. W tym roku odbędzie się finał polskiej edycji konkursu – Brick Award 2021, w której nagrodzone zostaną polskie obiekty, do budowy których wykorzystano materiały ceramiczne. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze tylko do 5 lutego 2021 roku przez formularz umieszczony na stronie www.brickaward.pl. Redakcja magazynu whiteMAD objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Warto przypomnieć, że ostatnią polską edycję konkursu wygrał budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zaprojektowali go architekci z biura BAAS Arquitectura z Hiszpanii oraz polscy projektanci z pracowni Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe, którzy najpierw wygrali polską edycję konkursu, a następnie zwyciężyli międzynarodową odsłonę Brick Award. Nasz artykuł na ten temat opublikowaliśmy TUTAJ.

Czytaj też: Cegła | Kościół  | Ciekawostki | Minimalizm

fot. Zhi Geng, źródło: Wienerberger Brick Award