ARCHITEKTURA

Ceglany apartamentowiec w miejscu Solpolu. To projekt Roark Studio

Inwestor wybrał projekt, który zrealizowany zostanie w miejscu wyburzonego budynku Solpolu we Wrocławiu. W zamkniętym konkursie zwyciężyła koncepcja, którą przygotowali architekci z pracowni Roark Studio z Sopotu.

O budynku, który ma stanąć w miejscu dawnego Solpolu pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Publikowaliśmy wtedy koncepcję, którą przygotowali projektanci z biura AP Szczepaniak. Ich koncepcję możecie zobaczyć klikając TUTAJ. Inwestor, spółka NOHO Investment wybrała jednak inny projekt.

Losy postmodernistycznego budynku Solpol fani architektury śledzili od kilku lat. Apelowali o zachowanie budynku i nawet objęcie go ochroną konserwatora zabytków. Zamknięty budynek został ostatecznie wyburzony po 29 latach od otwarcia – w 2022 roku. Kolorowy budynek zaprojektował zespół architektów w składzie: Wojciech Jarząbek, Paweł Jaszczuk, Jan Matkowski i Jacek Sroczyński. Jego ostatnim właścicielem była spółka Polsat Nieruchomości. To od tej spółki budynek przejęła firma NOHO Investment.

Za kilka miesięcy na działce w historycznym centrum Wrocławia zbudowany zostanie nowoczesny apartamentowiec. Architekci z pracowni Roark studio mają świadomość, że w sąsiedztwie stoją kilkusetletnie budynki z bogatą historią, dlatego chcieli zaprojektować obiekt, który nie będzie rywalizował ze starą architekturą, ale w atrakcyjny sposób ją uzupełni. W sumie budynek ich projektu ma siedem kondygnacji i dwa niewielkie dziedzińce wewnątrz.

Główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Budynek zaprasza pieszych do swojego wnętrza wysokimi i rozłożystymi formami łukowymi – pisze zespół Roark Studio na swoim profilu w serwisie Facebook.

Oglądając budynek z zewnątrz można wyróżnić trzy poziomy elewacji. W części przyziemia fasadę wyróżniają łuki, które zachęcają by wejść do środka. Wyżej bryłę wyróżnia fasada z powtarzalnymi modułami ozdobnymi. Na ostatnich kondygnacjach zaprojektowano obłe zwieńczenia.

Niezwykle istotna jest relacja projektowanej zabudowy z sąsiadującym obiektem sakralnym, dlatego zdecydowano się na współczesną interpretacje tradycyjnej cegły – w jasnej piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach – dodają architekci.

źródło: materiały prasowe, Roark Studio (https://roarkstudio.pl)

Czytaj też: Wrocław | Cegła | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO:

Solpol, fot. Mikołaj Kolnicki
Solpol, fot. Mikołaj Kolnicki
Solpol, fot. Mikołaj Kolnicki

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej