Ceglany dom na Majorce. To raj dla fanów minimalizmu

Majorka to wyspa z pięknymi krajobrazami i malowniczymi miastami zbudowanymi z kamienia. To właśnie tutaj powstał ceglany dom, którego projekt wykorzystuje wiele założeń modernizmu. Jego projekt przygotowali architekci z czeskiej pracowni Beef Architekti.

Do budowy willi architekci wykorzystali tradycyjne techniki budownictwa oraz materiały pochodzące z lokalnych kamieniołomów. Kamienna fasada przypomina ogrodzenia lub mury, które często budowane są na wyspie. Grube ściany pozwalają utrzymać wewnątrz chłód latem oraz ciepło zimą. Dodatkowo ceglany dom ozdobiły harmonijkowe okiennice z drewna, które również nawiązują do tradycyjnej zabudowy Majorki. Wąskie pionowe lamele tworzą we wnętrzu grę światła i cienia i umożliwiają cyrkulację powietrza nawet przy zamkniętych roletach. Liczne otwory okienne na każdej kondygnacji umożliwiają dopływ świeżego powietrza przez dom aż od świetlików – zapewnia to wentylację pionową i poziomą.

Architekci chcieli, aby wnętrze budynku było delikatne i w umiarkowany sposób eksponowało zebrane tam meble. Te ostatnie w większości wykonane zostały na zamówienie. Dominują tu drewno, lokalny kamień i beton.


Warto zwrócić uwagę na ręczne robione ceramiczne lampy, które zawisły nad stołem w jadalni. Ciekawostką jest też abstrakcyjna rzeźba anioła z brązu, którą umieszczono w holu wejściowym. To rodzinna pamiątka, która teraz została godnie wyeksponowana.

Projektanci Beef Architekti zaprojektowali budynek w taki sposób, aby domownikom zaoferować widoki na różne fragmenty wyspy. Przebywając na niższej kondygnacji doskonale widać morze, natomiast z górnych pomieszczeń rozpościera się panorama na miasto. Zabudowania widać przez szczelinę między pochyłym terenem a wierzchołkiem rosnących obok domu sosen. Trzeci atrakcyjny widok rozpościera się z basenu – to najlepsze miejsce do relaksu!

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Ciekawostki | Hiszpania | whiteMAD na Instagramie

fot. Tomeu Canyellas (www.tomeucanyellas.com)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły