Cegły z łajna słonia

Cegły z łajna słonia. W Tajlandii stworzyli ekologiczną alternatywę dla betonu

Cegły z łajna słonia zdaniem ich twórców są ekologiczne, wytrzymałe, łatwe w produkcji, a także pozwalają zagospodarować spore ilości problematycznych odpadów jakimi są odchody słoni. Chodzi oczywiście o udomowione słonie, które w Tajlandii – skąd pochodzą cegły z łajna słonia – są bardzo popularne. 

Autorem tego nietypowego projektu jest Boonserm Premthada, który prowadzi studio projektowe Bangkoku, jest laureatem nagrody THE DESIGNPRIZE 2021 w kategorii “oddziaływanie społeczne” (social impact)

“Dzieło Boonserm Premthada, jakim są cegły z łajna słonia, jest zgodne z duchem nagrody, udowadniając, że odpady zwierzęce można przetworzyć w sposób, który wzmacnia wartości kulturowe i ekonomiczne dla lokalnych społeczności. Inicjatywa miała miejsce w wiosce Kiu w Ban Ta Klang w Tajlandii, regionie znanym z udomowionych słoni.” – tłumaczy swoją decyzje jury konkursu

 

“Jest to pierwszy krok w promowaniu wykorzystania obornika słoniowego [. . . ] poprzez badania i rozwój. Ten eksperymentalny materiał, z potencjałem w sztuce architekturze, może zostać przekształcony funkcjonującą strukturę udowadniając, jak zasoby naturalne mogą zostać przetworzone w sposób [. . . ], który maksymalizuje korzyści płynące z zasobów naturalnych wyjaśnia architekt Boonserm Premthada 

Pierwszym krokiem jest zebranie przez mahuta (opiekuna słonia) suchego łajna i przyniesienie go do specjalnego warsztatu, gdzie mężczyźni mieszają odpady z cementem i wodą. Gdy mieszanka jest gotowa zostaje wstrzyknięta do specjalnej formy, a następnie jest wygładzana na tacach do formowania za pomocą drewnianych kijów. Gdy formy stwardnieją do postaci cegieł, pracownicy odwracają tacę, aby je wyjąć i zebrać w określonym miejscu.
Aby mieszanka pozostała nienaruszona, robotnicy podlewają cegły przez siedem dni. Następnie stos pozostawiają do wyschnięcia na trzy tygodnie, zanim użyją go jako materiału budowlanego.

Według Premthady, słonie spożywają 200-300 kg pokarmu roślinnego dziennie co sprawia, że ich łajno jest bogate we włókna, które z kolei zwiększają trwałość cegieł. Architekt ma nadzieję, że w przyszłości uda mu się rozszerzyć potencjał swojej zrównoważonej, niskokosztowej i społeczno-ekonomicznej inicjatywy. Architekt planuje przetestować cegły z łajna słonia wykorzystując je jako budulca do stworzenia części teatru słoni na Biennale Krajobrazu i Architektury Wersalu 2022 roku.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Cegła | Recykling | Zwierzęta | Zieleń | Metamorfoza

źródło: designboom.com