Centrum Biurowe Fabryczna w Łodzi projektu MVRDV

Prezentowane na wizualizacjach Centrum Biurowe Fabryczna w Łodzi póki co jest tylko koncepcją z 2018 r. Inwestycja ciągle czeka na realizację. Ostateczny wygląd kompleksu może się jednak zmienić. Inwestorzy apelują do miasta, by zgodziło się zbudować wieżowiec o wysokości 105 m.

Początkowo planowano, że zespół biurowo-usługowy projektu MVRDV zbudowany zostanie do 2020 roku. Kompleks miałby powstać na działce tuż przy ulicy Kilińskiego. Zespołem architektów przewodzili Nathalie de Vries i Fokke Moerel. Nad projektem pracowali też Polacy: Natalia Lipczuk, Mateusz Wojcieszek, Brygida Zawadzka i Patryk Ślusarski.

Projekt zakłada budowę zespołu budynków, pomiędzy którymi powstanie ogólnodostępna przestrzeń. W ten sposób architekci chcą połączyć nowe budynki z tkanką miasta. Aby przyciągnąć mieszkańców część przyziemia zajmą lokale usługowe i handlowe – kawiarnie, restauracje i sklepy.

W centralnej części kompleksu powstanie wieża o cylindrycznym kształcie. Elewacja wykonana zostanie z glazurowanej cegły w odcieniach czerwieni i szarości. W ten sposób projektanci chcą wizualnie nawiązać do historii przemysłowej Łodzi. Zagospodarowana zostanie też część podziemna – powstanie tam parking na 300 aut.


W sumie Centrum Biurowe Fabryczna będzie mieć 31 tys. m kw. powierzchni, z czego 27 tys. m kw. zajmą biura, a 4 tys. m kw. usługi. Kompleks ma szansę tchnąć życie w Nowe Centrum Łodzi i stać się architektoniczną wizytówką miasta – to tu spacerować będą mogli turyści, którzy do Łodzi przyjadą koleją. Kompleks znajduje się na osi łączącej dworzec Łódź Fabryczna z Łódzkim Domem Kultury.

źródło: MVRDV

Czytaj też: Łódź | Biurowiec | MVRDV | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie