Centrum Dialogu Przełomy jest pierwszym budynkiem z Polski, który został nagrodzony w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016. Wyniki konkursu ogłoszono w Barcelonie.
Nagrodzony obiekt znajduje się w centrum Szczecina. Najlepszym uznało go międzynarodowe jury konkursu, które doceniło jego symboliczną przestrzeń. Mieszkańcy szczecina mogą tu podziwiać historię miasta, poznać swoje korzenie, a jednocześnie spędzać tu swój wolny czas.
Obiekt zaprojektował architekt Robert Konieczny z pracowni KWK Promes. Projektując Centrum chciał połączyć dwa punkty z historii miasta: „przedwojennego kwartału z kamienicami oraz powojennego placu, gdzie podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło szesnaście osób” – powiedział architekt Polskiej Agencji Prasowej.
Centrum Dialogu Przełomy stanowi oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie i według tej instytucji, od momentu otwarcia Centrum w grudniu 2015 r. odwiedziło go 24 tysiące osób.
European Prize for Urban Public Space to konkurs, który organizowany jest od 2000 r. Specjalne jury przyznaje nagrodę co dwa lata. Obiekt z Polski rywalizował z 276 realizacjami z 33 krajów. Członkom jury spodobały się również zrewitalizowane hiszpańskie sady w miejscowości Caldes de Montbui dlatego zdecydowali o przyznaniu równorzędnej nagrody, co gmachowi Centrum.
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie rozpowszechnia wiedzę o przełomowych wydarzeniach społecznych i politycznych, które miały miejsce w Polsce od czasu wybuchu drugiej wojny światowej do 1989 r. Jego budowa kosztowała 27 mln zł.