Centrum edukacyjne w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” w Gdyni

W Gdyni otwarto centrum edukacyjne w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”. To minimalistyczny budynek zbudowano z drewna. Dzięki specjalnej technologii gmach ma być odporny na warunki atmosferyczne i przetrwa wiele lat. Projekt budynku powstał w krakowskiej pracowni Gierbienis + Poklewski.

Centrum edukacyjne w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” w Gdyni zbudowano z drewna w technologii CLT. Polega to na klejeniu drewna krzyżowo, dzięki czemu jego wytrzymałość jest zbliżona do stali. Dodatkowo obiekt ma wydajną izolację termiczną i jest ognioodporny.

Działka, na której stanął budynek położona jest w leśnym obszarze, aby wizualnie zespolić obiekt z drzewami postawiono na drewno w kolorze głębokiej czerni. Taka barwa jest efektem opalania drewna modrzewiowego. W sumie kompleks składa się z dwóch osobnych dwukondygnacyjnych budynków zbudowanych z sosny oraz przeszklonego łącznika. Łączna powierzchnia wynosi 400 m kw. Każda z części będzie pełnić inne funkcje. Zaaranżowano tu przestrzeń na stałą wystawę oraz zbudowano dwie sale dydaktyczne. To w tych ostatnich organizowane będą warsztaty i zajęcia dla uczniów, seniorów i innych chętnych. Powstała też przestrzeń administracyjna oraz punkt informacyjny, w którym goście dowiedzą się o wszystkich atrakcjach ogrodu botanicznego i poznają ścieżki zwiedzania, które rozrzucone są na obszarze wielkości 60 hektarów.

Bez wątpienia jest to niezwykle ważny punkt na mapie edukacyjnej naszego miasta. Już w 2019 roku, właśnie na tym terenie, 10 tys. dzieci i młodzieży z gdyńskich szkół mogło skorzystać poprzez naukę w bardzo niezwykłych warunkach do tego, aby dowiadywać się elementów związanych z ekologią, leśnictwem, przyrodą. Dzisiaj stoimy przed nowym wyzwaniem, ponieważ wykorzystanie tak niesamowitej przestrzeni to naprawdę niezwykła możliwość do tego aby zachęcać najmłodszych mieszkańców naszego miasta do tego, aby uczyli się poprzez poznawanie, dotykanie, praktykę. To tak niezwykle ważne do tego aby w ten sposób aktywizować, ale i również wprowadzać nowoczesne formy przekazywania wiedzy – mówi obecny na otwarciu nowego centrum Marszewa Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.


Czarny z zewnątrz, a w środku jest bardzo jasny. Efekt udało się osiągnąć dzięki prefabrykatom CLT z drewna modrzewiowego.

Budowanie z drewna, najbardziej przyjaznego dla człowieka asortymentu, który sam przyrasta i jest racjonalnie pozyskany, jest dużo lepsze niż szkło, beton, które dla środowiska i człowieka są niezdrowe i emitują dwutlenek węgla. Promujemy budownictwo drewniane, w takiej technologii jaka jest. Technologia CLT, w jakiej budynek jest zbudowany, jest to pierwszy tego typu budynek w Polsce, ale też jest pierwszym budynkiem administracyjnym zrobionym w takiej technologii, z czego jesteśmy ogromnie dumni – opowiada Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Opracowując dokumentację budowlaną wykonaliśmy badania w ITB na jednostkowe dopuszczenie desek opalanych, gdyż one – jako takie – nie funkcjonują w Polsce, jako produkt, ani też nie można ich po prostu zabezpieczyć do NRO dostępnym środkami. Wybór takiego charakteru wykończenia fasady był podyktowany założeniem, aby obiekt wtopił się w istniejący, leśny pejzaż, a jednocześnie jest to nie tylko oryginalne, ale również praktyczne rozwiązanie, pozwalające zabezpieczyć elewację przed warunkami atmosferycznymi, UV, czy insektami. Zauważamy już teraz, że mimo upływu czasu od montażu elewacje wyglądają niezmiennie poprawnie. Podobnie, jak w przypadku CLT jest to pierwsza realizacja użyteczności publicznej, która posiada taką elewację – czytamy we wpisie na profilu pracowni Gierbienis + Poklewski na Facebooku.

Główny wykonawca inwestycji, firma TB Invest zapewnia, że budowa nowego centrum edukacyjnego z drewna pozostawiła zdecydowanie mniejszy ślad węglowy niż gdyby gmach wzniesiono z betonu i stali.

Jeżeli chodzi o aspekt ekologiczny, ta inwestycja na pewno niesie mniejszy ślad węglowy z tytułu zastosowanych technologii. Nie mamy tu tradycyjnego budownictwa opartego na standardowych materiałach, takich jak beton, stal czy wszelkiego rodzaju ceramika. Główne elementy konstrukcyjne to elementy drewniane, czyli naturalne. Nie są one wytwarzane w wielkich fabrykach, które pochłaniają tony ropy, energii elektrycznej – opowiadał podczas budowy budynku Stanisław Kujawski z firmy TB Invest, która jest głównym wykonawcą inwestycji.

Budowa nowego centrum Marszewa trwała 2 lata i kosztowała 7 mln zł.

zdjęcia: Fotomohito

źródło: UM Gdynia (www.gdynia.pl)

Czytaj też: Gdynia | Drewno | Minimalizm | Detal | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie