Centrum Muzealno-Kulturalne na Wildzie w Poznaniu. Praca dyplomowa.

Centrum Muzealno-Kulturalne na Wildzie to temat pracy dyplomowej Mikołaja Olszewskiego. Przedmiotem opracowania jest projekt budynku Centrum Muzealno-Kulturalnego Wildy, zlokalizowanego przy ul. Różanej 13a w Poznaniu. Podejmowana problematyka projektowa oraz sam projekt mają za zadanie pokazać próbę rozwiązania lokalnych problemów mieszkańców oraz wskazać dalszą drogę rozwoju dzielnicy Poznania – Wildy.
Główną ideą Centrum Muzealno-Kulturalne na Wildzie było stworzenie miejsca kultury, swoistego centrum wydarzeń, dla pełnoprawnej dzielnicy miasta, a zarazem ocalenie niszczejącej architektury, która jest świadkiem historii Wildy. Istniejącą zabudowa została „wciągnięta” w projektowany przeze mnie budynek, tworząc tym samym „budynek w budynku”, swoistą hybrydę historii i współczesności.

Obiekt poprzez swoją formę jest „otwarty” dla mieszkańców i dla nich został zaprojektowany. Wychodząc naprzeciw problematyce stawianej współczesnej architekturze, opracowywany przeze mnie obiekt realizuję postulaty koncepcja otwartych budynków, Open Buildings, związanych między innymi z cyklem ich życia.
Rozstaw osi konstrukcyjnych pozwala z łatwością na zmianę aranżacji pomieszczeń muzealnych/ wystawowych na pomieszczenia mieszkalne, biurowe i inne. Wysokość stropów, klatki schodowe i dostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych, pozwalają na dowolną aranżację każdego piętra. Dzisiaj jest to funkcja muzealna, budynek użyteczności publicznej, a jaka będzie za 50 lat?
Biografia Mikołaja Olszewskiego: 
Jestem pasjonatem architektury, podróżuje, robię zdjęcia, maluje, nauczam,  myślę o ekologii, a przede wszystkim  przygotowuje się do zawodu architekta. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę  i kompetencje w tej dziedzinie. Studiuję architekturę i urbanistykę na poziomie magisterskim  na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom inżyniera  architekta obroniłem w czerwcu 2020 roku, promotorem  był dr hab. inż. arch. Stanisław Sipiński, prof. UAP.
Moje doświadczenie, przygoda z rysunkiem, malarstwem i głównie  architekturą, zaczęła się toczyć profesjonalną drogą od pierwszej  klasy liceum. W ciągu tygodnia chodziłem do szkoły, weekendami  uczyłem się rysować i malować aby dostać się na wymarzone  studia. Po 3 latach nauki, z powodu mojego wyniku z egzaminów wstępnych zaproponowano mi pracę jako asystent nauczyciela  rysunku w prywatnej pracowni „Rysunekarchitektura”, która  przygotowywuję do egzaminów wstępnych na studia.  Dostałem się z drugiego miejsca na architekturę  i miałem niemal maksymalny wynik, jeżeli chodzi o punktację.  Przyjmowali tylko 30 osób, chętnych było ponad 500.
Moja droga zawodowa rozpoczęła się po obronieniu dyplomu inżynierskiego. Zaraz po zaprezentowaniu go, dostałem propozycję pracy w jednym  z najlepszych biur architektonicznych w Poznaniu – Pracownii Ewy i Stanisława  Sipińskich. Pracownia zrealizowała najwięciej projektów na terenie wielkopolski od czasów drugiej wojny światowej, ponad 200 obiektów w samym Poznaniu, w tym wszystkie mosty, centrum biurowe przy pl. Andersa, najwyższy budynek mieszkalny – Towarowa 39 i obecnie realizowany najwyższy budynek biurowy
Andersia Silver.
Ponad to, oprócz studiów i pracy, realizuję zlecenia dla klientów  indywidualnych w zakresie projektów wnętrz mieszkalnych, biurowych,  usługowych wraz z kompletną dokumentacją techniczną i reprezentacją graficzną w formie wizualizacji. Najwyższą wartością dla mnie w projektowaniu są potrzeby i zadowolenie użytkowników korzystających z obiektu, opracowywanego wnętrza.
Czytaj też: Architektura | Architekt | Portfolio | Poznań | Muzeum