parklet

Chcieli go sami mieszkańcy. Nowy parklet na Pradze-Północ

Otwarto nowy parklet, który powstał przy ulicy Dąbrowszczaków na Pradze-Północ. To mała oaza zieleni z ławkami do odpoczynku. Zbudowano go w miejscu parkingu, który przysłonięty był kostką.

Projekt zrealizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w ramach projektu z budżetu partycypacyjnego “Rabata dla Warszawy przy Dąbrowszczaków”. Na projekt ten głosowało 452 mieszkańców. Powstały parklet to przestrzeń służąca do chwilowego odpoczynku z siedziskami i zielenią.

W tym przypadku mamy do czynienia z nietypową lokalizacją parkletu, który utworzony został poprzez adaptację części szerokiego w tym miejscu chodnika. Nowy parklet stanie się stałym elementem tego rejonu ulicy Dąbrowszczaków – wierzymy, że mieszkańcy będą chętnie korzystać z tego miejsca do chwilowego odpoczynku – czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni.

Betonową kostkę, którą dotychczas wyłożony był teren przed kwiaciarnią, zastąpiły nasadzenia bylin i traw oraz taras z desek WPC. Pojawiły się ławki w trzech wariantach dostosowane do różnych grup wiekowych mieszkańców. W obrębie parkletu posadzono dwa drzewa z gatunku Głóg pośredni, Paul’s Scarlet’, które zakwitną w maju i z czasem będą dawać cień.

parklet


Pomysłodawcą stworzenia parkletu był Grzegorz Walkiewicz. Co ciekawe, osoby popierające ten projekt już na początku wskazały, że nie chodzi im o standardowe nasadzenia zieleni. Podali tu nawet przykład takiej realizacji. Od początku idea była taka, aby stworzyć całoroczne miejsce do wypoczynku.

Pomysł na budowę zielonej przestrzeni zgłoszono w 2018 r. Koszt realizacji projektu to 50 tys. zł.

Czytaj więcej: Meble miejskie | Łąki kwietne  | Warszawa | Zieleń | Miasto

źródło: Zarząd Zieleni m. st. Warszawy

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły