Chcieli odnowić dzieło mistrza. Teraz gorzko tego żałują

Nieudanej renowacji poddano kopię obrazu „Maryja Niepokalanie Poczęta”, którego autorem jest Murillo. Twarz Maryi zyskała nietypowy grymas i w ogóle nie przypomina oryginału.

Bartolomé Esteban Murillo to hiszpański malarz barokowy, który tworzył w XVII wieku. Nad obrazem „Maryja Niepokalanie Poczęta” artysta pracował pięć lat, od 1660 r. do 1665 r. Oryginalny obraz ma ponad dwa metry wysokości i 144 cm szerokości. Dzieło można podziwiać w hiszpańskim muzeum narodowym Prado w Madrycie. 

Maryja Niepokalanie Poczęta, obraz Bartolomé Estebana Murilla

Na szczęście oryginalne dzieło Murillo jest bezpieczne. Smutny los spotkał jednak jego kopię, która jest w prywatnych zbiorach kolekcjonera sztuki z Walencji. Właściciel chciał odświeżyć posiadany przez siebie obraz i zlecił prace konserwatorskie. Niestety nie trafił na profesjonalistę. Kolekcjoner zapłacił za „renowację” 1200 euro. Efekt? Teraz trudno rozpoznać postać na obrazie. Maryja ma asymetryczną twarz, ściśnięte usta i przekrzywiony nos…

Maryja Niepokalanie Poczęta
Przed i po “renowacji” dzieła

Maryja Niepokalanie Poczęta

To już kolejny incydent w Hiszpanii, który związany jest z nieudaną renowacją dzieł sztuki. W 2012 r. słynna stała się historia odmalowania freska Ecco Homo w kościele na przedmieściach Saragossy. Pewna parafianka zatroskana kiepskim stanem fresku postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce, chwyciła za pędzel i sama odświeżyła malowidło. Informacja o efekcie jej prac rozniosła się po całym świecie, a niewielki kościół zyskał sławę za sprawą dzieła, które bywa określane mianem „Małpiego Chrystusa”.

Czytaj też: Ciekawostki | Hiszpania | Renowacja | Obserwuj nasz Instagram