Chcieli stworzyć słuchawki idealne. Tak powstawały Galaxy Buds Live

Wyglądają jak małe dzieło sztuki. Nad projektem bezprzewodowych słuchawek Galaxy Buds Live pracował sztab doświadczonych designerów. To, co możemy oglądać na zdjęciach poprzedzone było stworzeniem setek prototypów i pogłębionymi badaniami nad kształtem ludzkiego ucha. Wszystko po to, by stworzyć jedne z najwygodniejszych słuchawek na rynku.

Nad projektem słuchawek Galaxy Buds Live pracowało sześciu koreańskich projektantów: Mingyeong Jang, Youngsang Jang, Sangok Sohn, Tommy Choi, Yongseok Bang i Joonha Kim. Aby stworzyć finalny produkt zespół musiał spędzić setki godzin nad szkicami, analizą kształtu ucha i testami prototypów. Chcieli podnieść komfort użytkowania, dostarczając innowacyjny produkt, jakiego nie było wcześniej na rynku – świadczy o tym już nietypowy kształt słuchawek, w których wszystkie wewnętrzne elementy ułożone zostały poziomo zamiast pionowo.

To oni zaprojektowali słuchawki Galaxy Buds Live, od lewej: Mingyeong Jang, Youngsang Jang, Sangok Sohn, Tommy Choi, Yongseok Bang oraz Joonha Kim

Słuchawki zaprojektowane zostały z myślą o potrzebach użytkowników, którzy chcą się cieszyć pełną gamą dźwięków. To pierwsze bezprzewodowe słuchawki Samsung typu otwartego. Wcześniej koreański producent dostarczał wprawdzie bezprzewodowe słuchawki, ale były one dokanałowe. Te ostatnie oferują świetną jakość dźwięku, ale nie dla wszystkich są tak wygodne, jak słuchawki douszne. Galaxy Buds Live po prostu lekko przylegają do ucha, nie powodując uczucia dyskomfortu i mogą być noszone wygodnie nawet przez cały dzień.

Słuchawki Galaxy Buds Live są świetne do słuchania muzyki, ale też do prowadzenia rozmów czy uczestnictwa w spotkaniach służbowych przez Internet. Słuchawki docenią ci, którzy dużo pracują przy komputerze. Potrzebujesz chwili ciszy? Wystarczy włączyć funkcję aktywnej redukcji szumów (ANC), aby zminimalizować częstotliwość docierających do nas dźwięków. Chcesz włączyć się do rozmowy z rodziną lub kolegami w pokoju? Nie trzeba wyjmować słuchawek z uszu – wystarczy wyłączyć ANC, by znów słyszeć dźwięki otoczenia.

Długi czas pracy słuchawek zapewnia wydajny akumulator, który pozwala na sześć godzin słuchania muzyki. To jednak nie koniec, bo akumulator znajduje się również w etui. Odkładając słuchawki do pudełka można przedłużyć ich działanie do aż 20 godzin. Musisz zaraz wyjść, a w słuchawkach brakuje energii? Żaden problem – gadżet wyposażony został w tryb szybkiego ładowania. Już kilka minut ładowania baterii pozwala słuchać muzyki przez niemal godzinę.

Projektantom Samsung udało się zamknąć mnóstwo funkcji w maleńkim urządzeniu. Podczas prac projektowych stworzyli oni 80 rodzajów wkładek dousznych, które różniły się kształtem, materiałem i kolorem. Nawet najmniejsza modyfikacja mogła znacznie poprawić komfort użytkowania. Producent korzystał z pomocy testerów, którzy wszelkie niedoskonałości zgłaszali projektantom:

Kiedy ośmiu na dziesięciu badanych uważało słuchawki za wygodne, a tylko dwóch oceniło je inaczej, musieliśmy upewnić się, że wprowadziliśmy modyfikacje, które zadowolą też te dwie osoby, bez utraty poczucia satysfakcji pozostałych ośmiu – powiedział projektant Joonha Kim.

Prototypowe wersje słuchawek

Również kształt samego etui nie jest dziełem przypadku. Projektanci analizowali tutaj 30 wariantów. Dla każdego z nich stworzyli specjalny prototyp. Zwracali uwagę na to, by etui można było wygodnie wsunąć do kieszeni oraz by gwarantowało stabilne trzymanie w dłoni. Zwracali również uwagę na to, w jaki sposób będziemy wyciągać słuchawki z etui.

Błyszczące słuchawki wyglądają jak element biżuterii, dlatego chcieliśmy stworzyć dla niego etui na planie kwadratu, aby przypominało pudełko z biżuterią, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na potężną baterię – wspomina projektant Youngsang Jang.

Projektując produkt, dokładnie przemyśleliśmy wszystkie etapy interakcji z użytkownikami – od momentu, gdy pierwszy raz spojrzą na produkt, po otwarciu etui i użyciu wkładek dousznych, aż po ponowne włożenie ich do etui. Zastanawialiśmy się również, jak wyglądałyby wkładki douszne leżące w etui i jak bardzo powinny wystawać, pod jakim kątem, aby użytkownicy mogli je łatwo wyjąć – relacjonuje Tommy Choi.

 Cel był taki, by proces wyjmowania słuchawek był łatwy i szybki.

Dodatkowo etui zaprojektowano tak, by obsługiwało bezprzewodowe ładowanie. Wystarczy umieścić pudełko na tacce do ładowania lub… pleckach smartfonu Samsung, z którego prześlemy trochę energii. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, kiedy nie możemy skorzystać z tradycyjnej formy zasilania urządzenia.

Bezprzewodowe słuchawki Galaxy Buds Live dostępne są w czterech wariantach kolorystycznych: miedzianym, niebieskim, czarnym i białym. 

Na koniec ekologiczna ciekawostka – słuchawki w 20% wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu. Kupując nowe urządzenia warto o tym pamiętać.

Czytaj też: Technologia | Strefa Samsung | Detal | Minimalistyczny design

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Samsung.