Hotel Moxy w Warszawie

Circular design w praktyce. Architekt podpowiada, jak projektować w zgodzie z naturą

Gospodarka obiegu zamkniętego w budownictwie jest już koniecznością. Kluczowe jest nie tylko ekologiczne podejście do samego budowania, ale też wdrożenie idei zamkniętego cyklu w projektowaniu wystroju wnętrz. Chcąc projektować zgodnie z ideą circular design warto wybierać materiały z certyfikacją C2C, planować elementy, które można po czasie zmieniać i przenosić oraz współpracować z firmami, które projektują odpowiedzialnie, z szacunkiem do środowiska.

Idea gospodarki obiegu zamkniętego dopiero raczkuje w naszym kraju. Podejmujący ten temat eksperci często skupiają się bardziej na obiegu zamkniętym w kwestii budownictwa, zapominają jednak jak ogromne znaczenie ma wystrój wnętrz. Tymczasem w krajach zachodnich, gdzie circular economy zaczęto już wdrażać w życie, równie duży nacisk kładzie się na aranżację wnętrz, tak by były one wyposażone z myślą o przeformatowaniu i ponownym wykorzystaniu poszczególnych elementów. Ich dłuższe życie oznacza mniejszą ilość odpadów.

Circular design to nie moda, to konieczność

Według danych podawanych przez JLL sektor budowlany odpowiada za 1/3 odpadów na świecie. Trend myślenia o zamkniętym cyklu życia materiałów i budynków jest więc już dziś nie chwilową modą, ale koniecznością. Z drugiej strony najemcy i użytkownicy oczekują nieustannego zaskakiwania. Stąd podążanie w kierunku lifestylowych, niebanalnych przestrzeni, od biur zaczynając, przez centra handlowe, restauracje, a na hotelach kończąc. Jak pogodzić te dwie potrzeby? Architekt Anna Baczkowska, manager ds. wsparcia technicznego w firmie Armstrong nie ma wątpliwości:

Na pewno konieczne są chęć i świadomość już na wstępnym etapie planowania, zanim jeszcze projektant czy inwestor przystąpi do wyboru rozwiązań i materiałów – mówi architekt. 

Krok pierwszy to więc nic innego, niż zrozumienie filozofii circular economy. Projektując, z góry zakładamy możliwość drugiego i kolejnego życia materiałów oraz sprzętów, nawet w sytuacji gdy przestrzeń, np. biura, będzie wymagała reorganizacji lub remontu. Zastosowanie znajdą tu wszelkie rozwiązania modułowe, mobilne, demontowalne. Dzięki nim będzie można ponownie wykorzystać poszczególne elementy pracując nad inną koncepcją wnętrza. Wśród takich elementów w krajobrazie biur można wskazać między innymi sufity podwieszane modułowe lub w formie wysp, meble i ścianki działowe. Modułowość pozwala szybko uzupełnić fragment powierzchni bez konieczności wymiany całości. W razie potrzeby odnawia się na bieżąco sufit lub wykładzinę podłogową tylko tam, gdzie uległa zniszczeniu.

Materiały wykończeniowe, które żyją w nieskończoność

Kolejnym krokiem, po wyborze samego rodzaju rozwiązania jest wybór już konkretnych materiałów. Te najbardziej zaawansowane ekologicznie mogą pochwalić się certyfikacją Cradle to Cradle (C2C). To idea wytarzania produktów duchu „Od kołyski z powrotem do kołyski”. Czyli z założeniem, że materiał będzie mógł trafić ponownie do przetworzenia zamykając tym samym cykl życia. W zasadzie takie materiały można przetwarzać bez końca.

Nasze sufity i systemy nośne z certyfikatami C2C coraz chętniej są wybierane przez firmy z Polski. Choć trzeba też otwarcie przyznać, że znak Cradle to Cradle w kraju ciągle jest mało znaną nowością – mówi architekt Anna Baczkowska. 

Jak obieg zamknięty działa w praktyce w branży budownictwa i wnętrz widać dokładnie na przykładzie programu recyklingu sufitów, który Armstrong prowadzi już od 1999 roku. Od tego czasu producent przetworzył już ponad 16 milionów m kw. płyt. To znaczy, że ponad 56 tys. ton produktów budowlanych NIE trafiło na wysypisko, a wróciło na rynek budowlany w nowej formie.

circular design
Circular Design w biurowcu Equator IV w Warszawie

Oczywiście najlepiej dla środowiska byłoby nie budować w ogóle. Ludzkość musi gdzieś jednak pracować i na szczęście nowoczesne przestrzenie mogą powstawać z szacunkiem dla natury. Dzięki możliwości recyklingu nie trzeba rezygnować z efektywnego wykończenia podłóg czy aranżacji przestrzeni tak, by stworzyć miejsce przyjazne użytkownikom pod kątem akustyki i pochłaniania hałasu. Sufity i podłogi kształtują też design wnętrz, to jak odbieramy daną przestrzeń. Dobrze dobrane pełnią też użyteczne funkcje, mogą na przykład doświetlać wnętrza dzięki czemu zużywamy mniej energii do ich oświetlenia. Białe sufity podwieszane osiągają współczynnik odbicia światła na poziomie 87 proc.

Trend by sięgać po rozwiązania, które zawierają ideę obiegu zamkniętego silnie zafunkcjonowały już w branży odzieżowej i spożywczej. Duże koncerny prześcigają się w pomysłach jak wpasować się w circular economy. Butelki popularnych napojów będą niebawem produkowane z plastiku wyłowionego z mórz i oceanów. Najbardziej znane lub ekskluzywne marki odzieżowe produkują buty ze starych opon i ubrania ze skórek owoców. Wnętrza także będę musiały być niebawem bardziej odpowiedzialnie aranżowane.

Więcej o ekologicznych rozwiązaniach, które stosują firmy znajdziecie w naszych pozostałych artykułach klikając tutaj.

fot. Szymon Polański, materiały prasowe Armstrong