COEXIST Piotra Młodożeńca – hasło, które niesie pokój na całym świecie

Piotr Młodożeniec to warszawski artysta, który projektował ulotki i znaki graficzne dla “Solidarności”. W 2000 r. zaprojektował jednak symbol, który stał się rozpoznawalny na całym świecie – COEXIST. Odwołuje się on do pokojowego współistnienia trzech największych religii świata: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

Przez ostatnie 20 lat symbol okazał się popularny na całym świecie – wykorzystał go nawet zespół U2 podczas swojej trasy koncertowej w 2005 roku. Doczekał się także licznych modyfikacji, które były dokonywane bez zgody autora. Chociaż w sieci można znaleźć mnóstwo koszulek i gadżetów z logo COEXIST, to w tym momencie tylko jedno miejsce sprzedaje je za zgodą autora – jest nim Café Bergson w Oświęcimiu. To kawiarnia, dla której COEXIST nie jest pustym sloganem, ale odnosi się do jej codziennej działalności związanej m.in. z edukacją antydyskryminacyjną.

Café Bergson powstało w 2014 r. w domu ostatniego żydowskiego oświęcimianina Szymona Klugera. Dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców oraz ludzi dobrej woli z całego świata, zrujnowany budynek znajdujący się na tyłach jedynej zachowanej oświęcimskiej synagogi i muzeum żydowskiego, został całkowicie odnowiony. Dziś odbywają się w nim różnego rodzaju warsztaty i zajęcia edukacyjne, których celem jest walka z uprzedzeniami. Kawiarnia jest też miejscem spotkań osób z całego świata, które chcą lepiej poznać historię przedwojennego Oświęcimia jako miasta wielu kultur.

COEXIST


Za zgodą Piotra Młodożeńca zdecydowaliśmy się wykorzystać znak COEXIST na koszulkach, torbach, bluzach i innych gadżetach, które można kupić w Café Bergson. Dzięki temu każdy nasz gość może posiadać wyjątkowy gadżet, który kupuje nie tylko wspierając naszą działalność – część dochodu z zakupu jest przekazywana także polskiemu artyście. Co jednak najważniejsze, pokojowe przesłanie idzie w świat – mówi Tomasz Kuncewicz z Café Bergson i wspomina grupę młodych żydów z Berlina i syryjskich uchodźców, którzy wspólnie odwiedzili Oświęcim. Podczas wizyty w Café Bergson zdecydowali się kupić koszulki z logo COEXIST, a ich zdjęcia w koszulkach ze znakiem autorstwa Piotra Młodożeńca obiegły później niemiecką prasę.

COEXIST

W związku z zamknięciem kawiarni w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, zespół Café Bergson zdecydował się otworzyć sklepik on-line, w którym można zamówić jedyne oficjalne gadżety z logo COEXIST. Jest on dostępny tutaj. Inauguracja sklepiku miała miejsce 21 maja w Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. Link do sklepiku: bit.ly/SklepikBergsona.

tekst: Tomasz Kobylański

zdjęcia: Café Bergson – fb.com/cafebergson / Mykhailo Kapustian / Andrzej Rudiak