cukrownia żnin

Cukrownia Żnin. Nowe życie starej fabryki

Dawna cukrownia Żnin przeszła totalną metamorfozę. Ceglana fabryka zmieniła się w obiekt o uniwersalnej funkcji, w którym można po prostu przyjemnie spędzać czas.

Metamorfozę przemysłowego kompleksu opracował Marek Bulak z pracowni Bulak Projekt, za całość projektu odpowiada też Piotr Grochowski, architekt Grupy Arche. W pracach projektowych zaangażowani były też zespoły Less is Core, MML Architekci oraz MIXD. Budynek dawnej Cukrowni Żnin zaadaptowany został na centrum konferencyjno-wypoczynkowe.

Obiekt znajduje się przy ulicy Janickiego 1 w Żninie. Cukrownia zaczęła pracę w tym miejscu już w 1894 roku. Inicjatorami jej powstania byli miejscowi ziemianie, a we władzach spółki prócz Niemców zasiadali też Polacy. W okresie PRL cukrownia była jednym z największych zakładów pracy. Cukier wytwarzano tu do 2004 roku.
W 2020 roku zakończyła się przebudowa obiektu. W głównym budynku produkcyjnym powstał hotel, zaś dawne budynki magazynowe zmieniły się w miejsce do organizowania konferencji oraz otwarto w nich restauracje. W pierwszym budynku hotelowym znajdują się 182 pokoje. Drugi budynek hotelowy ma ich nieco mniej bo 134.


Inwestor planuje, że miejsce stanie się również centrum rehabilitacji i kliniki medycznej. W pozostałych częściach kompleksu ma działać Muzeum Cukrownictwa, Muzeum Optymizmu i park handlowy.

Co ciekawe, pierwotnie wysoki komin cukrowni miał pełnić funkcję tarasu widokowego. Jednak w 2017 roku z powodu nawałnicy runął. Ocalała tylko jego część. Inwestor nie zdecydował się na odbudowę komina do pierwotnej wysokości. Cukrownia Żnin Park Industrialny należy do Grupy Arche.

Rewitalizacja obiektu została nominowana do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego budynku w Unii Europejskiej.

Czytaj też: Cegła | Zabytek | Renowacja | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

fot. ONI STUDIO, źródło: Mies van der Rohe Award

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły