Czarne bryły wpisane w koło. Zmienili starą w farmę w nowoczesny dom.  

Kolejny świetny projekt inspirowany budynkami typu „nowoczesna stodoła”. Tym razem holenderscy architekci z pracowni Mecanoo przebudowali starą farmę na nowoczesną posiadłość, która pomimo ostrych, geometrycznych kształtów świetnie wpisuje się w lokalną zabudowę.

Kompleks budynków powstał w miejscowości Vught w południowej części Holandii, stąd też wynila jego nazwa – Villa Vught. Dawniej na terenie działki działało gospodarstwo rolne, w skład którego wchodziły dwie stodoły oraz dom właścicieli. Architektom zależało, by zachować folwarczny klimat kompleksu, przy jednoczesnym nadaniu mu nowych rozwiązań i funkcji.


W ramach inwestycji architekci z Mecanoo stworzyli trzy niezależne budynki połączone wspólnym dziedzińcem i tarasem, który ciągnie się dookoła obiektów. Dwa z trzech budynków powstały na fundamentach dawnych stodół. Ich kształt wprost odnosi się do typowo archetypicznej zabudowy wiejskiej. W nich znalazły się pomieszczenia techniczne, kotłownia, garaż, a także spora jadalnia z kuchnią, w której właściciele organizują warsztaty kulinarne. W “stodołach” znalazły się również pokoje gościnne, a także łazienka i pokój gier.

Trzecia bryła zyskała znacznie bardziej nowoczesną formę. Budynek jest wyższy i bardziej geometryczny. Właściciele chcieli, by trzeci budynek pełnił funkcję zarówno domu, jak i swego rodzaju wieży widokowej z tarasem na dachu, z którego rozciąga się widok na pobliskie pola, łąki i rzekę. Razem wszystkie trzy budynki mają tworzyć spójny kompleks przypominający dawne gospodarstwo, w którym dominantą jest dom właścicieli.

zdjęcia: Ossip Architectuur Fotografie
źródło: designboom.com

 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły