najstarsze drzewa
Dąb Bolko w Hniszowie ma około 650 lat. fot. Grzegorz Chwesiuk, źródło: Biedronka

Cztery najstarsze drzewa w Polsce zyskają lepszą ochronę. To cenne pomniki przyrody

Najstarsze drzewa w Polsce wymagają intensywnej pielęgnacji. Sieć Biedronka ogłosiła, że z okazji Dnia Ziemi będzie opiekować się czterema takimi drzewami. Sieć sfinansuje między innymi instalację nawadniającą, zabiegi pielęgnacyjne oraz prace zabezpieczające i monitoring.

To bardzo cenne pomniki przyrody. Sieć Biedronka wspólnie ze Stowarzyszeniem Czysta Polska zaopiekuje się w tym roku czterema najstarszymi drzewami w Polsce: cisem Henrykiem (około 1250 lat), dębem Bażyńskiego (około 720 lat), dębem Bartkiem (około 650 lat) i dębem Bolko (około 650 lat).

Te drzewa są naszymi symbolami, które przypominają o długowieczności przyrody i jej sile. Wspólnie życzylibyśmy sobie, żeby w Polsce takich pomników było znacznie więcej, by przyroda jak najdłużej została nietknięta przez człowieka i mogła cieszyć nas swoim pięknem. Te cele przyświecają nam we wspólnych działaniach z Biedronką – mówi Maciej Marculanis ze Stowarzyszenia Czysta Polska.

Rosnący w województwie dolnośląskim Cis Henryk będzie miał zapewnionym między innymi monitoring systemu nawadniania, zabiegi pielęgnacyjne i dostosowanie siatek osłonowych do warunków pogodowych. Opieką Biedronki w postaci m.in. nawodnienia i regularnej oceny stanu drzewa objęty zostanie też Dąb Bażyńskiego z miejscowości Kadyny w Gminie Tolkmicko. Ten 720-letni gigant o obwodzie ponad tysiąca centymetrów wymaga nie tylko intensywnej opieki, Biedronka sfinansuje też próbę rozmnożenia dębu i wyhodowaniu jego zdrowego „potomstwa”.

najstarsze drzewa
Cis Henrykowski – cis „Henryk” w Henrykowie Lubańskim ma 1250 lat

W przypadku kultowego Bartka, rosnącego w Zagnańsku w świętokrzyskiem, na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk sieć zasponsoruje monitoring wizyjny, który zapobiegać będzie ewentualnym aktom wandalizmu, które niestety w ostatnich latach coraz częściej dotykają polskich pomników przyrody.

Czytaj też: Las | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe Biedronka