Dawne miejsce pracy Anny Walentynowicz znów otwarte dla zwiedzających

Kiedyś miejsce pracy Anny Walentynowicz – najsłynniejszej suwnicowej i ikony Solidarności, dziś pełni funkcję wyjątkowej, wielofunkcyjnej przestrzeni kultury. W Sobotę 30 maja budynek 42A na terenie Stoczni Cesarskiej ponownie otworzył swoje wrota dla zwiedzających.

Jedną z atrakcji, która czeka na wszystkich zwiedzających budynek 42A, jest wystawa poświęcona legendzie ruchu Solidarności, Annie Walentynowicz. Opracowana przez dr Arkadiusza Kazańskiego z gdańskieg o oddziału IPN po raz pierwszy na terenie Stoczni Cesarskiej pojawiła się 19 sierpnia 2019 roku z okazji przypadających wówczas 90. urodzin legendarnej suwnicowej. Wystawa, która początkowo miała trwać niespełna dwa tygodnie, z uwagi na ogromne zainteresowanie została przedłużona do końca października 2019 r. W tym czasie budynek 42A odwiedziło około 4500 zwiedzających.

Teraz goście ponownie mogą już nie tylko zobaczyć pamiętne suwnice, ale również wejść do jednej z nich i poznać dawne miejsce pracy najsłynniejszej suwnicowej i ikony Solidarności – Anny Walentynowicz, dziś kompleks pełni funkcję wyjątkowej, wielofunkcyjnej przestrzeni kultury.


Bardzo Nas ucieszył pozytywny odzew i komentarze, które pojawiły się w księdze gości. Dlatego też decyzję o ponownym otwarciu budynku podjęliśmy natychmiast po zakończeniu pierwszego sezonu – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.

Kolejną atrakcją jest ekspozycja Morskiej Fundacji Historycznej pt. „Historia Stoczni Gdańskiej 1844-2019. Ludzie, miejsca, wydarzenia”. Na wyjątkową wystawę składają się eksponaty, które nie tylko przypominają techniczną stronę stoczniowej codzienności, ale również przedstawiają społeczne nastroje panujące w epoce PRL. Dzięki temu starsi zwiedzający przypomną sobie minione czasy, a ci młodsi mogą przekonać się, w jakiej rzeczywistości przyszło funkcjonować ich rodzicom i dziadkom. Wystawa, która w ubiegłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem została znacząco rozbudowana o nowe eksponaty związane z tematyką gospodarki morskiej oraz przemysłu okrętowego.

Morska Fundacja Historyczna przygotowała również zupełnie nową ekspozycję o szeroko rozumianym życiu w czasach PRL. Wystawa wyjaśnia mechanizmy ustrojowe, które obowiązywały przed 1989 rokiem oraz pokazuje meandry życia codziennego w socjalistycznej rzeczywistości.

Oprócz tego, we wnętrzu budynku uruchomiono „Stoczniowe kino”, w którym przedpremierowo wyświetlany będzie film dokumentalny w reżyserii Marka Osiecimskiego, pt. „Stoczniowcy. Ludzie z tła”, który był współfinansowany przez Urząd Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Shipyard City Gdańsk, PPU NAVA oraz właściciela budynku – Stocznię Cesarską Development Sp. z o.o.

Film przedstawia sylwetki cichych bohaterów – byłych pracowników Stoczni Gdańskiej, którzy nigdy nie byli na pierwszych stronach gazet, pomimo tego, że odegrali tak ważną rolę podczas robotniczych strajków. Pokazane są nie tylko losy bohaterów z okresu pracy, ale również ich obecne emocje, związane z ich dawnym miejscem zatrudnienia. Prezentacja filmu w dawnej przestrzeni ich pracy tworzy wyjątkową symbolikę i klimat.

Hala 42A  do 27 września będzie dostępna codziennie, w godzinach od 10:00 do 18:00.

Zobacz również: Architektura | Muzeum | Gdańsk

źródło: materiały prasowe