fot. Tomasz Hołod

Dobiega końca wyburzanie domu handlowego Solpol. Co tu powstanie?

Znikają ostatnie fragmenty domu handlowego Solpol we Wrocławiu. Rozbiórka ma zakończyć się we wrześniu. Według wstępnych planów powstać ma tu budynek mieszkalno-usługowy.

Dom towarowy Solpol we Wrocławiu zbudowany został w 1993 roku. Zaprojektował go architekt Wojciech Jarząbek wraz z zespołem. Budynek stoi w centrum Wrocławia przy ulicy Świdnickiej 21-23. Kiedy powstał uchodził za najnowocześniejszy budynek we Wrocławiu. Otwarty został w grudniu, przed okresem świątecznych zakupów. Wrocławianie mogli tam korzystać z ruchomych schodów, wind, a pomieszczenia były klimatyzowane. To właśnie w tym budynku w 2002 roku nagrywano kultowy reality-show Bar.

Już w 2009 roku pojawiły się plany, by budynek wyburzyć. Pomysł ten spotkał się z krytyką wrocławskich architektów. Stefan Müller, profesor Politechniki Wrocławskiej i były architekt miejski, określił taki pomysł mianem “zbrodni”.

Solpol był jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce. Pięciokondygnacyjny gmach wyróżniała kolorowa elewacja. Zewnętrzne ściany pokrywały płyty ceramiczne w kolorach: żółtym, różowym i beżowym. Elewację uzupełniały fragmenty stalowej konstrukcji w kolorach zielonym i fioletowym. Na zdjęciach z rozbiórki widać te elementy leżące na ziemi. Postmodernistyczny budynek zbudowano tuż obok gotyckiego kościoła. Ten kontrast dla wielu wrocławian był po prostu zbyt mocny. Budynku bronił jednak architekt Wojciech Jarząbek. W 2015 roku w Gazecie Wyborczej Wrocław opublikowano jego wypowiedź w tej sprawie: „każdy element architektoniczny domu towarowego nawiązuje do wyglądu sąsiednich budynków. Główna bryła odchyla się, by ukazać kościół, a wejście narożne nawiązuje do podobnego wejścia w Monopolu. Przeszklona wieża jest parafrazą apsydy kościoła”.

fot. Tomasz Hołod

Jak czytamy w serwisie wroclaw.pl inwestycję na działce po dawnym budynku Solpol zrealizuje firma Noho Investment z Krakowa. Nowy budynek ma łączyć funkcje mieszkalne i usługowe. Część usługowa znajdzie się na parterze, z kolei mieszkania powstaną na wyższych kondygnacjach. Całość ma wyróżniać unikalna na skalę Wrocławia jakość.

Będzie to pierwsza taka inwestycja, o takim standardzie we Wrocławiu – czytamy wypowiedź Rafała Kuli, prezesa spółki Noho Investment, którą przytacza serwis wroclaw.pl.

Póki co brakuje więcej szczegółów na temat inwestycji.

źródło: wroclaw.pl

Czytaj też: Ciekawostki | Wrocław | Zabytek | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Niżej zdjęcia budynku Solpol, które wykonał Mikołaj Kolnicki:

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły