Dolina Kluczwody: architekci zmienili katalogowiec w zakopiańską willę

Dolina Kluczwody to jeden z najbardziej urokliwych obszarów w południowej Polsce. Agnieszka Brzostek z pracowni AB Concept Design i Wojciech Gawinowski z Vostok Design postanowili udowodnić, że leżący tam dom zrealizowany na podstawie projektu katalogowego, można zmienić w nowoczesny i zaskakujący obiekt o ciekawej i współczesnej estetyce, zachowując jednak jego ekonomiczny charakter. Projektantom zależało na tym, aby jak najmniej ingerować w pierwotną formę budynku. Miała ona pozostać czytelna.

Pierwotne wnętrze domu katalogowego o nazwie identyfikacyjnej Emil, podzielone ścianami, gubiło przestrzeń. Aby uzyskać otwarty plan parteru usunięto wszystkie ściany parterowej części budynku. Zastąpiono je stalowymi belkami (malowanymi na czarno), wspartymi na żelbetowych słupach podtrzymujących konstrukcję. Elewacje oczyszczono ze zbędnych elementów. Pokryto je gontem z drewna modrzewiowego. Okno frontowej lukarny zmieniono na duże, trójkątne przeszklenie, wpuszczające światło do pomieszczeń na piętrze.


W starym wnętrzu znaleziono nowe miejsce na saunę, rowerownię, pokój dla gości, siłownię czy gabinet. Na tyłach domu od strony ogrodu, gdzie rozpościera się najpiękniejszy widok na Dolinę Kluczwody, w miejscu niewielkiego tarasu, powstał całoroczny, przeszklony ogród. To jedyna zaproponowana rozbudowa. Wnętrza domu cechuje dychotomiczny podział. Parter chłodny i nowoczesny z przewagą betonu, bieli i szarości, służący eksponowaniu obrazów oraz sztuki użytkowej, piętro natomiast ciepłe i przytulne, wykonane w większości z drewna świerkowego w stylu zakopiańskim. Ten mezalians wyszukanego designu ze sztuką ludową połączyły lewitujące schody.

Wystrój piętra, gdzie mieści się strefa prywatna bazuje przede wszystkim na wykończeniach z drewna świerkowego oraz odkrytych elementach konstrukcji dachu. Detale – gryfy, wzory ostrozębu, fazy i zdobione obramowania drzwi i okien, kozieratki zaczerpnięto wprost z góralskiej ornamentyki występującej m.in. z Willi Oksza w Zakopanem. Drewno zestawiono z czernią podłóg, które przełamują jednolitą kolorystykę wnętrz. Całość dopełnia łazienka z kamiennych, granitowych płyt, która przypominać ma górska grotę idealnie wpisującą się obszar, na którym leży Dolina Kluczwody.

O architektach:
Agnieszka Brzostek  / AB Concept Design –  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom odebrała na wydziale Architektury Wnętrz. Główny projektant odzieży w koncernie LPP, następnie przez ponad dekadę szefowa działu projektantów w Marketing Investment Group. Jako architektka wnętrz i projektantka form przemysłowych zrealizowała kilkadziesiąt projektów w różnych częściach kraju. O jej meblach i aranżacjach wnętrz rozpisywały się media polskie i zagraniczne. Prowadzi dział projektów graficznych w Agencji Kreatywnej Lemoniada. Założycielka marki odzieżowej If… adresowanej do silnych i zdecydowanych kobiet z sukcesem realizuje własne projekty według śmiałej wizji i osobistych upodobań. Związana z Krakowem, gdzie mieszka na co dzień, coraz mocniej akcentuje swoja obecność również w Warszawie. Zamiłowanie do gór i aktywności sportowej sprawia, że większość wolnego czasu spędza w Zakopanem. Kiedy to tylko możliwe wyjeżdża w Alpy.

Monika i Wojciech Gawinoscy / Vostok Design – biuro Vostok Design działa w Krakowie od 2010 roku. Prowadzone jest przez Monikę i Wojciecha Gawinowskich. „Nasze biuro założone zostało z miłości do piękna.
Architektura jest dla nas dobrem – codziennością i najbliższym otoczeniem – powinna służyć nam praktycznością i równocześnie zadziwiać pięknem i prostotą. Właśnie takich rozwiązań poszukujemy projektując dla naszych klientów. Jesteśmy bardzo wrażliwi na ich wymagania i potrzeby estetyczne. Każdego klienta traktujemy indywidualnie, również projekty które tworzymy „skrojone są na miarę”. Za pomocą wnętrza, budynku pomagamy wyrazić sposób bycia, charakter, życiową filozofię, temperament. Tworzymy architekturę na bardzo wysokim poziomie z ogromną dbałością o szczegóły, przyrodę, najbliższe otoczenie. W projektowaniu używamy zazwyczaj naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, metal, szkło. Jesteśmy autorami i współautorami wielu wyróżnionych i nagrodzonych projektów, zarówno polskich jak i zagranicznych.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Polska | Architektura | Metamorfoza | Las | Dom jednorodzinny | Renowacja

źródło: materiały prasowe / Vostok Design / AB Concept Design / zdjęcia: Paweł Ulatowski