Dolnych Młynów 10 – rewitalizacja krakowskiej fabryki od NOHO

Dolnych Młynów 10 Krakowie to wyjątkowa rewitalizacja dawnej Fabryki Cygar i Wyrobów Tytoniowych, na terenie której powstaje kompleks apartamentowo-usługowy segmentu ultrapremium, z konceptem gastronomicznym na europejskim poziomie i pięciogwiazdowym hotelem.

Zakłady tytoniowe przy ul. Dolnych Młynów powstały w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy prezydenta Krakowa, prof. Józefa Dietla. Produkcja ruszyła w 1876 r. Była to jedna z pierwszych na terenie Polski fabryk wyrobów tytoniowych. Zakład działał niemal nieprzerwanie przez ponad sto lat. Ostatnie papierosy w fabryce przy ul. Dolnych Młynów zeszły z taśmy w 2002 r.

Wrzesień 1935 roku, Państwowa Fabryka Cygar i Wyrobów Tytoniowych w Krakowie przy ulicy Dolnych Młynów. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/

Dolnych Młynów 10


Z czasem do tamtejszych pofabrycznych obiektów wprowadziły się restauracje, bary i kawiarnie. Ich kompleks stał się jednym z najpopularniejszych miejsc rozrywki w mieście. Teraz to historyczne i niezwykłe miejsce całkowicie zmieni swoje oblicze – zyska nowe funkcje, przestrzeń między budynkami zostanie zagospodarowana na nowo, a same budynki przejdą renowację i zostaną zaadaptowane tak, aby spełniać najwyższe standardy.

Dolnych Młynów 10

Ten jeden z najbardziej ikonicznych obiektów w Krakowie znajduje się w centralnej lokalizacji w mieście, tuż naprzeciwko nowo otwartego parku im. Wisławy Szymborskiej, o którym pisaliśmy TUTAJ. NOHO zapewnia, że ich nowa inwestycja przy Dolnych Młynów 10 to adres, który oprócz najwyższej jakości architektury, designu i przywiązania do detalu, będzie oferował swoim mieszkańcom jedyne w swoim rodzaju udogodnienia w postaci części wspólnych tj. w pełni wyposażony pokój klubowy z kuchnią, kameralną salę kinową, pokój cygar, coworking z czytelnią, saunę, pokój masażu czy salę fitness – łączna powierzchnia zaaranżowanej strefy relaksacyjnej to ponad 500 metrów kwadratowych.

Części wspólne budynków zasilane będą przez pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, a każdy z apartamentowców będzie zaopatrzony w system małej retencji deszczówki. Otoczenie inwestycji obfituje w zieleń, a wzbogaca je unikatowa rzeźba „Pięknej Mańki” cenionego polskiego artysty Pawła Orłowskiego, jak i dzieła młodego pokolenia artystów w częściach wspólnych. Mieszkańcy będą ponadto korzystać z ekologicznych rozwiązań, funkcji inteligentnego domu oraz autorskiej aplikacji mobilnej do zarządzania nieruchomością i rezerwacji części wspólnych oraz usług towarzyszących.

Źródło: NOHO Investment

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Miasto | Historia | Kraków | Architektura w Polsce