Międzynarodowy kryzys i panika związana z pandemią koronawirusa zainspirowała architektów z ukraińskiej pracowni Sergey Makhno Architects do stworzenia nietypowego domu, który zapewni bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych czasach, ale także wypełni oczekiwania estetyczne właściciela. Tak powstał dom jak betonowy bunkier, który przetrwa niemal każdy kataklizm.
Dom jak betonowy bunkier, nazwany Plan B to nietypowy dom jednorodzinny, który powstał z myślą o ludziach chcących mieć pełną gwarancję bezpieczeństwa w trudnych czasach. Inspiracją do zaprojektowania betonowego obiektu był międzynarodowy kryzys i panika związana z pandemią koronawirusa.
„Uświadomiliśmy sobie, że świat ma dla nas o wiele więcej nieprzyjemnych niespodzianek, na które nawet najbardziej rozwinięte ekologicznie, społecznie i technicznie kraje mogą nie być gotowe. Interesowało nas pytanie, czy przy pomocy rozwiązań architektonicznych możliwe jest utrzymanie życia przez długi czas będąc ciągle pod ziemią, gdzie właściciele oprócz tego, że są w stanie ukryć się przed wszelkimi kataklizmami i wirusami mogą zachować swoje wartości i hobby.” – mówią architekci z Sergey Makhno Architects
Architekci z ukraińskiej pracowni Sergey Makhno Architects zaproponowali stworzenie zatopionej w ziemi monumentalnej bryły, która w całości została wykonana z betonu. Wnętrza utrzymane są w oszczędnej, wręcz ascetycznej formie w celu ograniczenia marnotrawienia materiałów. Jak dodają architekci, dom jak betonowy bunkier mógłby stanąć niemal wszędzie, oferując wygodny i bezpieczne schronienie dla kilku, a nawet kilkunastoosobowej rodziny.
Najniższa warstwa domu znajdująca się niemal 15 metrów pod poziomem wejścia gwarantuje bezpieczeństwo porównywalne do schronów atomowych, które w ramach projektowania domu badali architekci. W budynku pomyślano o zaawansowanych systemach filtrujących, które miałyby chronić mieszkańców przed ewentualnymi wirusami lub bakteriami, które mogą zagrażać życiu na powierzchni. Zaplanowano również systemy gromadzenia i oczyszczania wody deszczowej lub śniegu, która następnie wykorzystywana jest do picia lub podlewania podziemnej farmy, będącej źródłem pożywienia.
Wewnątrz domu zaplanowano również gigantyczne – sztuczne – drzewo, które ma nie tylko być ozdobą, ale także przypominać o świecie zewnętrznym. Zabieg ten pomagać w wyciszeniu, a także ma dawać nadzieję „na szybki koniec kryzysu”. Co więcej, architekci zaplanowali na dachu budynku lądowisko dla śmigłowca, dzięki czemu można szybko ewakuować się z obiektu, a także pozwala na transport towarów, pożywienia, czy sprzętu drogą powietrzną.
Czytaj też: Ukraina | Dom jednorodzinny | Brutalizm | Koronawirus | Beton | Ciekawostki
źródło: https://mahno.com.ua/en/