todos.architekci

Dom jednorodzinny w malowniczym ogrodzie ze stawem od todos.architekci

Dom pracowni todos.architekci zaprojektowany został na malowniczej działce posiadającej prywatny staw. Działka posiada wiele unikalnych walorów – jest bardzo zróżnicowana pod względem szaty roślinnej, terenów podmokłych, stawu jak i różnicy terenu. Zlokalizowana jest również częściowo na skarpie o wysokości 6m. Opadający teren w kierunku południowo-zachodnim otwiera się widokowo na staw, jak również las w dalszej perspektywie.

Ze względu na różnice poziomów wód względem pór roku dom został ulokowany w najwyższej części skarpy, wkomponowany pomiędzy istniejące drzewa. W odpowiedzi na tak unikalną działkę zaprojektowana została parterowa bryła, która w żaden sposób nie konkuruje z istniejącą zielenią – bryła budynku ma wtaczać się w otoczenie i szanować je, a nie konkurować nad nim.


Dom został podzielony na trzy strefy – strefę dzienną, strefę nocną dzieci, oraz strefę nocną wyłącznie dla rodziców. Część dzienna w postaci kuchni oraz jadalni z salonem została podwyższona względem reszty domu wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. Dom zachowuje jedną wysokość kalenicy i przedmiotowa część została obniżona względem reszty pomieszczeń. Salon został uzupełniony o masywny świetlik pozwalający na podziwianie najbliższych koron drzew. Wokoło budynku zaprojektowano tarasy, które pozwalają przebywać wśród natury z każdej strony domu.

Materiały elewacyjne zostały dopasowane do kontekstu przyrody. Taras budynku posiada okładzinę w postaci antracytowych płyt włókno cementowych, elewacje budynku zostały uzupełnione poprzez pionowe lamele drewniane, spieki kwarcowe w kolorach kamienia polnego. Dobór materiałów elewacyjny inspirowany był kolorami natury znajdującymi się na działce – dęby, buki, skały torfowe. Elewacje uzupełniony zostały o duże przeszklenia każdego z pomieszczeń.

Zobacz również: Architekt | Architektura | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Zieleń