Dom na Podlasiu według projektu Matusik Studio.

Dom na Podlasiu to najnowsza realizacja architektów z pracowni Matusik Studio. “Inwestor zgłosił się do nas z prośbą o zaprojektowanie domu w stylu nowoczesnej stodoły. Marzył, żeby była cała kryta blachą, dach i elewacja posiadała aplikacje z drewna. Od początku wiadomo było, że będzie to dom premium, w którym będziemy mogli zastosować wysokiej jakości rozwiązania i materiały. Przystąpiliśmy do opracowania koncepcji projektowej.” – zaczyna opis realizacji Rafał Matusik z pracowni Matusik Studio, która odpowiada za projekt. 

Wyzwaniem okazało się zaprojektowanie wygodnego domu na stosunkowo wąskiej i długiej działce. W dodatku jedyny atrakcyjny widok, na las, otwierał się na północ, a droga dojazdowa znajdowała się od zachodniej strony działki. Ustalono priorytety: zaprojektowanie dużej wygodnej strefy dziennej obejmującej salon, jadalnię i kuchnię z widokiem na las. Najlepiej, żeby to był widok panoramiczny.

Z drugiej strony budynku, oddzielona korytarzem znalazła się strefa intymna-nocna, mieszcząca sypialnię, łazienką oraz garderoby. Przy takim układzie wnętrz konieczne było poszerzenie bryły budynku i tak powstały dwie równoległe nowoczesne stodoły połączone w jedną bryłę. Kolejnym krokiem projektowym przy tak przyjętych założeniach były dachy obydwu części budynku.

“Szukając najlepszego rozwiązania nasza uwaga skoncentrowała się na interpretacji warunków zabudowy, w których wytyczne mówiły: kąty nachylenia połaci dachu od 30o do 45o. Potraktowaliśmy ten zapis literalnie i nad jedną częścią bryły zaprojektowaliśmy dach  nachylony o 30o stopni, a nad drugą – 45o stopni. To z kolei spowodowało, że uzyskaliśmy cześć domu (niższą) otwartą do kalenicy, a w drugiej, gdzie dach miał większy spad znalazły się dwie sypialnie.” – tłumaczą architekci

Od początku architektom przyświecała idea, aby bryła domu była możliwie jak najbardziej czytelna, wykończona jak najmniejszą ilością różnych materiałów. Dlatego postawiono tylko blachę aluminiową (dach oraz elewacja) oraz panele HPL wykończone powierzchniowo naturalnym drewnem (wnęki i podcienie). Wszystko w systemie fasady wentylowanej.

“Zrezygnowaliśmy również z okien połaciowych na rzecz dwóch przeskalowanych lukarn wpuszczających światło do centralnej części bryły.   Długo rozważaliśmy orientację północną strefy dziennej. Klient miał obawy co do takiego rozwiązania. Ostatecznie udało nam się osiągnąć porozumienie, a klient po wprowadzeniu się do domu i po fali upałów jest wdzięczny nam za takie rozwiązanie. Konkluzja: widok ze strefy dziennej jest najważniejszy. Szczególnie przy tak dużych przeszkleniach od słońca dobrze jest się nawet odwracać.” – dodaje architekt

Metryka projektu:
Nazwa projektu: House S 31
Pracownia: MATUSIK_STUDIO / https://matusikstudio.pl
Architekt prowadzący: Rafał Matusik 
Asystent architekta prowadzącego: Paulina Smoktunowicz 

Rok ukończenia budowy: 2022
Powierzchnia mieszkalna: 340m2
Lokalizacja: Podlaskie, Polska
Funkcja: Dom jednorodzinny,
Zdjęcia: Paulina Angielczyk / https://www.instagram.com/parkometr/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Elewacja | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie