Dom na wydmie w Nowej Zelandii. Piękno minimalizmu!

Dom na wydmie zaprojektowany został przez architektów z pracowni Cheshire Architects. Powstał w miejscowości Mangawhai na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Dom zaprojektowano na zlecenie prywatnego inwestora, który chce spędzać w nim wakacje wraz z rodziną. 

Dom na wyspie jest przeszklonym pawilonem usytuowanym krajobrazie wydm i nadmorskich pól golfowych. Dwiepłaszczyzny dachu i głównego piętra połączone trzema obłożonymi drewnem stożkowymi formami, których ukryto kominek, łazienki i kuchnia. W domu znalazło się również miejsce na windę, sypialnię dla gości, niewielkie pomieszczenie techniczne z magazynem i spiżarnią, a także garaż i ogród zimowy. Dom na wydmie ma 300 metrów kwadratowych i powstał w 2017 roku. 


Właściciel marzył o domu, który będzie nawiązywał do stylu midcentury modern. Dlatego zastosowano formę szklanego pawilonu, który jest znaną formą w architekturze z połowy ubiegłego wieku. Aby projekt nie był banalny, zastosowano wkomponowane w bryłę stożki, które urozmaicają otwartą przestrzeń domu i stanowią osłonę dla pomieszczeń takich jak kuchnia, czy łazienka. W otwartym planie budynku obecność stożkowych form podtrzymujących dach wywołuje poczucie spokoju i harmonii, a także umożliwia podziwianie krajobrazu.

Wnętrza domu również zostały utrzymane w stylu midcentury modern. Wynikało to z gustu inwestora, ale także wspaniałych widoków, które miały być głównym bohaterem. Architekci chcieli, aby wnętrze nie przytłaczało, a także nie ograniczało wrażenia, jakie robi surowe otoczenie domu. 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Wnętrza | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

zdjęcia: Sam Hartnett
źródło: archdaily.com