Dom nad Narwią. Widok na bezkresny las i krętą rzekę zachwyca!

Dom nad Narwią w miejscowości Różan zaprojektowała architektka Jagna Bielowicka. Dom, a raczej rezydencja, o powierzchni 670 metrów kwadratowych położony jest na nieregularnym cyplu otoczonym stromymi wąwozami. Dzięki takiemu położeniu z okien jak i z tarasu rozpościera się niesamowity widok na  bezkresny las i wijącą się w dolinie rzekę Narew. Trzeba przyznać, że zarówno dom, jak i lokalizacja robią niesamowite wrażenie.

Głównym zadaniem projektu było stworzenie domu, który wpisałby się w nieregularny kształt terenu spoglądającego na rzekę Narew. W tym celu architektka postanowiła stworzyć obiekt składający się z kilku kubatur, które dzięki odpowiedniemu ułożeniu jak najlepiej zagospodarują dostępną przestrzeń.

Dla klienta sercem domu miała być kuchnia połączona z jadalnią – z tego powodu to właśnie ona znalazła się w centrum założenia i otrzymała formę przeszklonego na przestrzał kubika, łapiącego zarówno wschód jaki i zachód słońca. Łączna powierzchnia jadalni z kuchnią to 75 m2.

Kubik otoczony jest dwoma budynkami o charakterze nowoczesnych stodół. W jednym z nich znajduje się salon (pow. 60 m2), przestrzenna, 20-metrowa garderoba, toaleta gościnna, pokój gościnny oraz siłownia z sauną (40 m2). Druga „stodoła” mieści funkcje mieszkalne: 3 sypialnie dla dzieci z łazienkami oraz pralnie. Na końcu tego budynku, w 100-metrowym prostopadłościanie, znajduje się sypialnia master z dwoma garderobami i łazienką. Wielkie okna pozwalają cieszyć się widokiem zarówno z tarasów jak i ze środka domu.

Poza budynkiem mieszkalnym złożonym z dwóch stodół przedzielonych kubikami, na terenie posesji znajduje się garaż połączony z budynkiem gospodarczym oraz kort tenisowy. Zarówno na elewacjach jak i wewnątrz domu użyte zostały naturalne materiały jak kamień i drewno, nawiązujące do naturalnego krajobrazu, w którym zatopiona jest działka. Dzięki temu zachowana została spójność pomiędzy zewnętrzem i wnętrzem domu a kolorystyka elewacji przechodzi do środka domu.

W środku dominują ciepłe beże i kremy zestawione z przyciemnionym drewnem dębowym oraz ożywione akcentami czerni, złota i mosiądzu. Pomimo prostocie i minimalizmowi rozwiązań, wnętrze domu jest ciepłe i przytulne. Klasyczne rozwiązania i naturalne materiały pozwoliły na stworzenie wnętrza ponadczasowego.

Jak wam się podoba dom nad Narwią autorstwa Jagny Bielowickiej?

Metryka projektu: 
Projekt: Jagna Bielowicka / https://jagnabielowicka.pl/
Lokalizacja: Różan
Powierzchnia: 670 metrów kwadratowych
Zdjęcia: Bartosz Makowski / http://www.properfoto.com/ 

O architektce: 
Jagna Bielowicka – od lat specjalizuję się w architekturze domów jednorodzinnych oraz wnętrz komercyjnych. Najbardziej cenię pracę z wiekowym materiałem. W projektach adaptacyjnych i renowacyjnych kładę nacisk na podkreślenie warstwy historycznej. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań umożliwia starym wnętrzom podążanie za współczesnymi wymaganiami zarówno pod względem układu funkcjonalnego, jak i estetyki. Współpracuję głównie z zaufanymi ekspertami oraz wykonawcami. W projekcie za najważniejsze uważam ubranie potrzeb klienta w jak najdoskonalszą formę architektoniczną. W zakresie usług oferuję: pomoc w podjęciu decyzji kupna domu/lokalu użytkowego (ocena stanu technicznego obiektu, jego potencjału, możliwości rozbudowy itp.) oraz inwentaryzację, projekt koncepcyjny oraz budowlany, koordynację projektów branżowych, uzgodnienia z konserwatorem, aranżację wnętrza, współpracę przy projekcie zieleni. Więcej na stronie: https://jagnabielowicka.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Wille i rezydencje  | Las | Drewno | Wnętrza