Dom Parterowy pod Warszawą. Przypomina klimat kalifornijskiej willi z lat 50.

Dom Parterowy jest zlokalizowany w cichej miejscowości pod Warszawą. Początek pracy nad projektem wiązał się z zapoznaniem z wymaganiami przyszłych mieszkańców domu. Zebrana wiedza dała impuls do zaprojektowania właśnie takiego domu – przestrzennego i jasnego wewnątrz, delikatnie w klimacie kalifornijskiej willi z lat 50. Została też określona powierzchnia maksymalna, która nie mogła przekroczyć 190-200 m2.

Na początku prac projektowych autorzy musieli przygotować i uporządkować jeszcze odpowiednio działkę, na której stał inny obiekt do wyburzenia. W wyniku prac powstał obiekt liniowo rozłożony na działce, z prawie niewidocznym detalem betonowego cokołu. Cały budynek doświetlony jest pasem wysoko położonych nad ścianami podłużnych okien-świelików. Gdzieniegdzie pojawiają się wnęki, tam umieszczono wejścia i przejścia. Właściwie okna, przez które można wyjrzeć na zewnątrz to tylko – okno wziernik z kuchni, aby mieć wgląd na strefę podjazdu, oraz panoramiczne okno z salonu z wyjściem do ogrodu. Rząd tych świetlików jakoby odcina pas dachu, który został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami planu miejscowego jako spadzisty, ale został otoczony wysoką attyką. Stwarzato wrażenie lewitującego nad ścianami płaskiego dachu.


Ramy okien oraz drzwi zostały wykonane z aluminium malowanego proszkowo na jasny odcień szarości. Cały dom jest otynkowany i pomalowany na biało co wzmacnia jego geometryczny charakter. Jest to niejako “lekki papierowy pawilon do mieszkania” na tle pięknej zielonej działki. Funkcja obiektu to wykrojone specjalnie na życzenie inwestora pomieszczenia. Z duszą domu, w której jest zlokalizowana zaraz przy jasnym hallu i toalecie – pracownia właścicielki. Dalej znajdują się pomieszczenia kuchni ze spiżarnią, jadalni i salonu z pięknym widokiem na zielony ogród. W drugiej części domu mieszczą się dwie sypialnie z przechodnią łazienką oraz garderobą. Dopełnieniem jest garaż, który zostały zespolony z budynkiem tym samym dachem.

Nazwa Projektu – K25 / Dom Parterowy
Architekci/ Autorzy – MFRMGR Architekci
Team: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak
Powierzchnia użytkowa– 148 m2
Zdjęcia- Oni Studio

Źródło: MFRMGR Architekci

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Warszawa | Architektura w Polsce