Dom Peryskop nam Jeziorem Żywieckim

Dom Peryskop nam Jeziorem Żywieckim. Ten widok zapiera dech!

Nad Jeziorem Żywieckim dobiega końca budowa Domu Peryskop, który dzięki unikatowej architekturze zapewnia spektakularny widok na wodę. Dom Peryskop zlokalizowany około 100 metrów od linii brzegowej Jeziora Żywieckiego. Zbiornik wodny jest jednak otoczony wałem ziemnym, a działka nie ma bezpośredniego widoku na jezioro. Kluczowym wyzwaniem dla pracowni Mus Architekci było więc rozwiązanie tego problemu.

Dom Peryskop – dlaczego ma taką bryłę?

“Architektura stała się tu narzędziem umożliwiającym dosłownie wyniesienie się ponad wał ziemny, stojący między działką, a zbiornikiem. Dlatego sięgnęliśmy po formę peryskopu – przyrządu, który umożliwia obserwację znajdujących się ponad polem widzenia obiektów” – tłumaczą architekci Anna Porębska i Adam Zwierzyński z pracowni MUS.

 

Nowoczesna i spójna bryła tworzy rozpoznawalny znak w przestrzeni. Dzięki wyciągnięciu całej konstrukcji ku górze, obiekt zyskuje lekkość, a ostre cięcia łagodzi jednolita, biała elewacja. Ważnym osiągnięciem architektów było umiejscowienie części dziennej w całości powyżej wału i uzyskanie upragnionej perspektywy. Szeroki, panoramiczny widok na okoliczną zieleń i wodę umożliwia imponujących rozmiarów okno.


“Powstała tzw. główna soczewka budynku o wymiarach 15 metrów szerokości oraz 4,5 metra wysokości. Tak wysokie przeszklenie z kwaterą przesuwną oraz szklaną balustradą, wykonane zostało w najnowszym systemie „szyba do szyby”. Dzięki temu można niemal całkowicie otworzyć przestrzeń salonu na Jezioro Żywieckie, zapewniając jedyny w swoim rodzaju widok” – mówi Maciej Mazgaj z Multiko Architektura Okien.

Poszczególne funkcje domu zaplanowano na trzech poziomach. Cześć dzienną podniesiono maksymalnie do góry, by zapewnić widok ponad linią wału na jezioro i jego przeciwległy brzeg. Na parterze zlokalizowano strefę wejściową z holem, dwustanowiskowym garażem oraz strefą SPA, z bezpośrednim wyjściem na ogród. Na pierwszym piętrze mieszczą się sypialnie oraz łazienka. Na najwyższej kondygnacji znajduje się salon z jadalnią oraz kuchnia. Wszystkie kondygnacje łączy wydzielona klatka schodowa, umiejscowiona z boku bryły. Dodatkowo w garażu zlokalizowano niewielką windę, która umożliwia dostarczenie na przykład zakupów bezpośrednio do kuchni.

O pracowni:
MUS ARCHITECTS to pracownia architektoniczna tworzona z pasją. Wielokrotnie nagradzana w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Nasze projekty cechuje funkcjonalność i pomysłowość. MUS to skrót angielskiego zwrotu made up space. MUS reprezentuje nasze podejście do architektury zaznaczając jej pierwotną genezę (wymyślanie, składanie i tworzenie przestrzeni). Słowa te zarówno razem jak i osobno na wielu poziomach nawiązują do sztuki tworzenia przestrzeni jaką jest Architektura.
Biuro architektoniczne zostało założone w Katowicach przez duet śląskich projektantów, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Annę Porębską i Adama Zwierzyńskiego, którzy współpracując od lat rozwijali warsztat i własną wizję architektury, co ostatecznie doprowadziło do powstania firmy MUS ARCHITECTS.

źródło: MUS Architekci / http://musarch.pl
wizualizacje Mus Architekci / zdjęcie okna: Multiko Architektura Okien / https://www.multiko.eu/wp/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie  | Dom jednorodzinny