Dom pocięty światłem. Poznajcie Cut House z Krakowa.

Cut House, czyli dom pocięty światłem to wyjątkowa realizacja na mapie Krakowa. Dom jednorodzinny zaprojektowany został przez architektów z pracowni KumStudio prowadzonej przez architekta Łukasza Skorka. To, co najbardziej go wyróżnia to jego oryginalna, betonowa elewacja, którą architekci nazywają “betonową skórą”, a także cienkie, białe panele, które dodają budynkowi eleganckiego dynamizmu. 

Unikatowy jednorodzinny dom pocięty światłem okryty został mozaikowymi betonowymi panelami, które architekci nazywają “betonową skąróą”. Proste, skośne cięcia, tworzą obrysy, kształty, wycięcia formowanej surowej bryły z drewnianą paszczą i ciężkimi nadwieszeniami.

Kolor, faktura i struktura, rakowego betonu będzie naturalnie się zmieniać, starzeć, dożywotnio identyfikując budynek. Nietypowe rozwiązanie funkcji mieszkalnych, wyniesionych na piętra, pozwoliło odseparować się od sąsiedztwa i ukierunkować na jej prywatne wnętrze, prześwietlone światłem na wskroś z każdej strony. Zdjęcia wykonał Paweł Ulatowski.


 

O architektach:
KumStudio to biuro architektoniczne zajmująca się projektowaniem architektury bez ograniczeń, doradztwem inwestycyjnym, projektowaniem i wykonywaniem wnętrz oraz autorskich mebli i designu. Naszym nadrzędnym celem jest traktowanie indywidualne każdego klienta czy inwestora i związanego z nim zagadnienia inwestycyjnego. Z pełnym zaangażowaniem podchodzimy do każdego tematu, niezależnie od jego wielkości czy złożoności, uwzględniając uwarunkowania prawne, ekonomiczne oraz estetyczne – tacy są u nas wszyscy architekci. „Wszystkie projekty powstające w naszej pracowni mają charakter indywidualny i autorski. Opracowujemy kompleksowo projekty dla każdej inwestycji, począwszy od analizy i ocena stanu prawnego działek oraz możliwości ich zabudowy, opracowania koncepcji architektonicznej, programu funkcjonalnego, wielobranżowego projektu budowlanego, wielobranżowego projektu wykonawczego, projektu aranżacji wnętrz, specyfikacji technicznych, kosztorysów, aż po sprawowanie autorskich nadzorów na budowie.” – mówi architekt Łukasz Skorek

Czytaj też: Architekt | Kraków | Dom jednorodzinny | Polska | Beton | Elewacja

 

Funkcja: Autorski dom jednorodzinny
Lokalizacja: Kraków, Polska
Status: zrealizowany
Powierzchnia: 580 m2
Projekt: 2016/2017
Wykonanie: 2018/2020
Zdjęcia: Paweł Ulatowski
Architekci: KumStudio