Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na ostatnim piętrze apartamentowca wybudowanego na początku XX wieku. Sufity tutaj są wysokie, okna skrzynkowe i drewniane a pomieszczenia przestronne. Mieszkania te mają swój urok, jednak często ich układ nie odpowiada już dzisiejszym standardom użytkowania. Przed biurem Plus One Architects postawiono zadanie przearanżowania wnętrz w taki sposób, aby wygodnie mogła w nich zamieszkać trzyosobowa rodzina.

Właścicielom zależało na stworzeniu przestronnej części dziennej, w której mogliby wspólnie i wygodnie spędzać wolny czas. Jednocześnie wyzwaniem było zaaranżowanie mniejszych, prywatnych kącików dla wszystkich domowników.

“Długo szukałyśmy odpowiedniego układu, powstało wiele wariacji, ale w wyniku uporczywego procesu dotarłyśmy do wersji ostatecznej, która zadowoliła zarówno właścicieli, jak i nas” – piszą architektki Petra Ciencialová i Kateřina Průchová.


Z pierwotnego układu mieszkania pozostały jedynie ściany nośne, ale i one nie umknęły kilku ingerencjom. Od wejścia przestrzeń mieszkalna rozciąga się na cały układ i można ją łatwo powiększyć o dodatkową sypialnię czy gabinet. Dużą część stanowi otwarta przestrzeń do wspólnego życia, lecz istnieje możliwość jej wygrodzenia wedle uznania. Wydzielono z niej także pokój dziecięcy i łazienkę. Powierzchnia pokoju nie jest zbyt duża, ale zrekompensowano to poprzez antresolę do spania ukrytą nad szafą, co stanowi dodatkową atrakcję dla jego mieszkańca. Okno przy łóżku służy lepszej cyrkulacji powietrza, ale także komunikacji z innymi członkami rodziny. Łazienka jest minimalistyczna i zorganizowana bardzo ekonomicznie, aby pomieścić wszystko, co potrzebne młodej rodzinie.

Zaskoczeniem i czymś od razu zauważalnym po wejściu do mieszkania jest całkowity brak górnego oświetlenia – jedynym wyjątkiem jest żyrandol zawieszony nad stołem. Wszystkie pozostałe światła są wbudowane w meble, ich źródło jest niewidoczne, a jego intensywność dostosowuje się do pory dnia i nocy. Projekt oświetlenia powstał z dużą inicjatywą właścicieli, dzięki czemu stworzono przyjemny klimat o każdej porze roku i dnia. Dużą część wystroju stanowi naturalne drewno w ciepłym odcieniu, z którego zbudowano drzwi, szafy czy regały. Reszta utrzymana jest w jasnych kolorach, przełamanych gdzieniegdzie wyrazistymi dodatkami. Stare skrzynkowe okna poddano restauracji i zamontowano na nowo, co podkreśla historyczny charakter budynku.

Studio: Plus One Architects
Autorki: Petra Ciencialová, Kateřina Průchová
Lokalizacja projektu: Vršovice, Praga, Republika Czeska
Powierzchnia użytkowa : 63 m kw.
Fotograf: Radek Úlehla

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | Praga | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie