Dom pod Warszawą. Architekt skrył go wśród drzew

Las skrywa swoje tajemnice. Na bazie tej filozofii architekt Przemysław Olczyk z pracowni Mobius zaprojektował dom zorientowany do wewnątrz. Projekt zakłada budowę domu w bezpośrednim otoczeniu drzew. Część z nich stanie się nieodłącznym elementem konstrukcji.

Dom “Circle Wood” powstaje w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Budynek ma 400 m kw. powierzchni i zaprojektowany został na rzucie owalu, którego centralną część stanowi strefa dzienna. Do jego budowy architekt zaproponował żelbetową konstrukcję licowaną panelami drewnianymi Okume z zachodniej Afryki równikowej. Mimo dużej powierzchni zatopiony w leśnym krajobrazie dom nie przytłacza wielkością. Nietypowy kształt budynku ma przywodzić na myśl pień z wyciosanymi otworami. To one tworzą kieszenie pomieszczeń i kameralnych otwarć, dzięki którym mieszkańcy mogą się czuć swobodnie i intymnie. 

Wnętrza domu to pełne światła dziennego, naturalnych materiałów i dużych przeszkleń przestrzenie do życia w harmonii z naturą. Elementem wpływającym na klimat wnętrza jest wstęga schodów, które same w sobie mają podkreślać artystyczny charakter budynku.

Półprywatne atrium to przestrzeń harmonijnie korespondująca z formą domu. Wycięte w olbrzymim pniu wnęki pozwoliły wydzielić czytelne strefy. Prócz części prywatnych i wspólnych powstaje tutaj strefa SPA i kilka tarasów, z których można obserwować otaczającą budynek przyrodę. To swego rodzaju uzależnienie od otoczenia sprawi, że przebywając w środku będzie można cieszyć się zmieniającym widokiem. Otoczenie będzie wyglądać inaczej w zależności od pogody, pory dnia i roku.

Czytaj też: Polska | Warszawa | Las | Mobius Architekci | Architektura | Dom jednorodzinny

wiz. Mobius / www.mobius.pl