Dom półatrialny we Wrocławiu od Todos Architekci

Dom półatrialny z charakterystycznym łukiem został zlokalizowany na przedmieściach Wrocławia. Wytycznymi Inwestorów była chęć maksymalnego wykorzystania działki pod względem zabudowy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu prywatności. Zacznijmy jednak od początku. Czym jest dom półatrialny?

Atrium oznacza wewnętrzny dziedziniec budynku, który jest z każdej strony otoczony ścianami. Dom półatrialny oznacza zatem, że dziedziniec powstały wewnątrz bryły nie jest w pełni zamknięty. Atrium osadzone w sercu domu pozwoliło architektom na wykorzystanie zastanej przestrzeni działki, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności mieszkańców.

W toku prac projektowych projektanci z todos.architekci zdecydowali się na wykonanie domu w kształcie bryły, która została połączona wewnętrznym łukiem – najbardziej charakterystycznym detalem w tym projekcie. Łuk skierowany do wnętrza działki ma łączyć optycznie różne strefy domu na parterze i orientować się do atrialnego ogrodu. Część jadalna, salonowa, tarasu oraz gabinetowa maja okna zorientowane głównie na ogród, łuk ma symbolizować złączenie tych elementów i zorientowanie głównie na wewnętrzne życie rodzinnie domowników.


Z uwagi na wielkość działki dom został zbliżony do maksymalnych odległości od sąsiednich działek. Aby zachować odpowiednie i komfortowe doświetlenie pomieszczeń jako rozwiązanie filtrujące światło zaproponowano dyle szklane lub tzw. szkło profilowe. Rozwiązanie to nie jest podyktowane jedynie aspektami estetycznymi – budynki wyposażone w tego rodzaju przeszklenia otrzymują nawet o 90% mniej ciepła od światła słonecznego. Jest to szczególnie korzystne w miejscach o silnym nasłonecznieniu, takich jak elewacje po stronie południowej, wschodniej i zachodniej. Oprócz aspektów związanych z komfortem cieplnym, istotne jest również oświetlenie. Szkło profilowe umożliwia wprowadzenie do wnętrza naturalnego światła.

Celem zachowania wrażenia zwiększonej prywatności zaproponowano  rozwiązania elewacyjne w postaci ciemnej cegły klinkierowej oraz blachy na rąbek w kolorze antracytowym.

O ARCHITEKTACH:
TODOS ARCHITEKCI – zespół założony przez czwórkę przyjaciół z Poznania. Współpraca między nami zaczęła się już podczas studiów, chociażby poprzez wspólne sukcesy w ogólnopolskich konkursach architektonicznych. Doświadczenie zawodowe, które zdobywaliśmy w renomowanych biurach projektowych m. in. w Paryżu, Londynie, Porto, Düsseldorfie, Warszawie i Poznaniu, owocuje indywidualnym podejściem do każdego wykonywanego przez nas projektu. Dopełniając się wzajemnie, w zakresie umiejętności i wiedzy, tworzymy solidną markę, która na pierwszym miejscu stawia potrzeby i zadowolenie klienta.

Proces projektowy oparty jest na szczerej komunikacji z Inwestorem oraz na dokładnej analizie jego potrzeb. Kluczem do stworzenia ponadczasowych i minimalistycznych brył są przemyślane rozwiązania funkcjonalne oraz odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe. Estetyczne rozwiązania projektowe podparte są doskonałą znajomością techniki budowlanej. W ten sposób powstają obiekty atrakcyjne i dopasowane do oczekiwań naszych Inwestorów. W naszej ofercie znajdują się projekty architektoniczne wszelkiego rodzaju budynków, projekty wnętrz, mebli, inwentaryzacje, nadzory autorskie, kosztorysy, prowadzenie budów oraz usługi budowlane.

źródło: Materiał prasowy / todos. architekci / https://todos.pl/

Zobacz również: Architekt | Architektura | Wrocław | Dom jednorodzinny | Elewacja | Wille i rezydencje

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły