Dom projektu polskiego architekta zagrał w nowym filmie Netflix

O projektach Adama Spychały piszemy już od kilku lat. Architekt specjalizuje się w projektowaniu brutalistycznych domów. To najczęściej surowe i majestatyczne gmachy. Właśnie taki dom zapragnęli pokazać producenci filmu Spiderhead, którego premiera na platformie Netflix nastąpiła w 16 czerwca 2022 r.

Wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy do architekta Adama Spychały odezwał się producent filmowy Jeremy Hindle z propozycją zaprojektowania architektury do filmu, który miał wyreżyserować Joseph Kosinski.

Jeremy był pod wrażeniem moich projektów inspirowanych brutalizmem, które od wielu lat krążą po Internecie. Jego zdaniem byłem idealną odpowiedzią na ich oczekiwania. Zgodziłem się. Tak nawiązała się współpraca – wspomina Adam Spychała.

Architekt zanim przystąpił do pracy musiał poznać zarys scenariusza, który opierał się na opowiadaniu “Ucieczka od Spiderheada” George’a Saundersa, które ukazało się w 2013 roku. Akcja filmu miała toczyć się w niesprecyzowanej przyszłości, w specjalnym zakładzie, w którym skazani w zamian za skrócenie wyroków mogli uczestniczyć w eksperymentalnych próbach z lekami wpływającymi na działanie umysłu. Pieczę nad ośrodkiem sprawować miał szalony naukowiec.

Architektura, za którą odpowiadał polski architekt towarzyszy bohaterom niemal cały czas, dlatego projektowany budynek dzięki brutalistycznej formie miał być silnym dopełnieniem dystopijnego charakteru filmu.

Adam Spychała zaprojektował dom, który osadzony został na skalistym wybrzeżu (film kręcono w Australii). Dostęp do niego jest utrudniony i odbywa się tylko drogą wodną (wodolotem lub motorówką). W środku powstały przestrzenie mieszkalne dla skazańców (szesnaście małych cel), ogólnodostępna przestrzeń wypoczynku oraz strefa jadalniana. W centralnej części architekt zaprojektował najważniejszy element – pomieszczenie, w którym prowadzone są badania i obserwacje uczestników programu. Strefa ta łączy się z przestrzenią prywatną naukowca.


Betonowy dom spełnia też inne wytyczne producentów, którzy chcieli, aby pomieszczenia w budynku miały doświetlenia tylko poprzez świetliki dachowe. Tradycyjne przeszklenia znalazły się tylko w strefie prywatnej naukowca. Taki zabieg miał wzmacniać introwertyczny charakter całości.

W ten sposób powstał budynek, którego forma przypomina kształt pająka. Bryłę zdominował horyzontalny, przerośnięty “tułów” z umieszczoną w centralnej punkcie “głową”. Całość spinają pajęcze “nogi” unoszące budynek nad taflą wody i skalistym brzegiem. Dopełnieniem całości są wnętrza opracowane w minimalistycznym, nieco laboratoryjnym stylu.

Tworzenie architektury do filmu było ciekawym doświadczeniem. Mam nadzieję, że powstały w ten sposób budynek spełnił swoją funkcję, podniósł atrakcyjność filmu i wzmocnił jego przekaz wizualny i emocjonalny – dodaje architekt.

Film Spiderhead miał swoją premierę 16 czerwca 2022 roku na platformie Netflix. Adamowi Spychale gratulujemy świetnej kooperacji! Więcej projektu Adama Spychały znajdziecie klikając TUTAJ. Niżej publikujemy zwiastun filmu, na którym doskonale widać budynek projektu Polaka.

źródło: Adam Spychała

Czytaj też: Ciekawostki | Brutalizm  | Dom | Beton | whiteMAD na Instagramie