Dom w Borówcu od Milwicz Architekci

Dom w podpoznańskim Borówcu od pracowni Milwicz Architekci

Prezentowany dom to dzieło autorstwa pracowni Milwicz Architekci. Budynek zlokalizowany jest w podpoznańskim Borówcu. Budynek został zaprojektowany w cichej okolicy, w otoczeniu lasów. Wnętrza domu, zostały stworzone dla miłośników wspinaczki górskiej.

Inwestorzy dla których góry są największą pasją w życiu marzyli o tym, by w domu królowały naturalne materiały i spokój, którego doświadczają podczas samotnych wędrówek. Stąd ściana kominkowa do wysokości wzroku została wykonana z kamienia. Zapewnia ona prywatność oddzielając wizualnie wnętrze części dziennej od sąsiadującej zabudowy, wpuszczając jednocześnie południowe światło. Wysoki sufit wykonany został jako naga więźba dachowa – wymagająca wysokiej klasy drewna konstrukcyjnego jak również wysoko kwalifikowanych wykonawców. Włożony trud przyniósł założony efekt. Stworzony został unikalny, ciepły klimat, szczególnie wieczorem gdy, więźba jest delikatnie podświetlona. By uniknąć przesycenia wnętrza drewnem, posadzka została pokryta mikrocementem. Poza względami praktycznymi, ten materiał wnosi spokój i świetnie wpisuje się w minimalistyczne założenia koncepcyjne.

W centrum budynku znajduje się czarny „box”, który można obejść dookoła. Mieści on w sobie strefy mokre: pralnię, dodatkową kuchnię, schody prowadzące na poddasze oraz efektowną łazienkę. Na jednej z jego ścian, od strony salonu, zlokalizowana została zabudowa kuchenna. Nietypowa, bo czarna, z wnęką wykonaną ze szczotkowanego aluminium – tego samego, który wykorzystano w stolarce okiennej. Blaty kuchenne wykonane zostały z płomieniowanego granitu, wydobywając dzięki temu zabiegowi surowość kamienia.


Inwestorzy są miłośnikami szklanych lamp, dlatego nad stołem Madera Miniforms wiszą dekoracyjne lampy Brokis Whistle, natomiast w garderobie ciepłe światło zapewniają lampy Brokis, z kolekcji Muffins Wood. Wspomniane elementy wykonywane są ręcznie w manufakturach we Włoszech oraz Czechach. W salonie zastosowano okno typu window seat. Jest to miejsce do odpoczynku, świetnie nadaje się do czytania książki, dzięki naturalnemu oświetleniu, przy jednoczesnej możliwości podziwiania zieleni za oknem. Kadruje ono widok z salonu na sąsiednie drzewa, a także pełni ważną funkcję zapewniając oświetlenie  części dziennej o wschodzie. Cała zachodnia elewacja została przeszklona fasadą długości 22 metrów, zapewniając dostęp promieni zachodzącego słońca przebijającego przez bujną zieleń. Dzięki wspomnianej roślinności, mimo wielu przeszkleń wnętrza nadal zachowują swą intymność i nie przegrzewają się. Na tarasie użyto czarnego, ażurowego zestawu wypoczynkowego by nie odciągał uwagi od przyrody.

Prosta elewacja bryły została wykonana w części frontowej z kamienia. Ten sam wykorzystano przy budowie ściany kominkowej. Pozostała część elewacji została pokryta blachą na rąbek stojący, będącą kontynuacją pokrycia dachu. Elewacja od części ogrodu pokryta jest głównie szkłem.

Styl skandynawski, w którego duchu został zaprojektowany dom, charakteryzują otwarcia widokowe, które zapewniają dostęp światła dziennego, biel, która rozświetla i uspakaja oraz roślinność, wprowadzająca życie do wnętrza, a także korzystnie wpływająca na mikroklimat w domu.

PROJEKT:  Milwicz Architekci / www.milwicz-architekci.pl
LOKALIZACJA: Borówiec
METRAŻ: 220 m2
ZDJĘCIA: Przemysław Turlej / https://www.facebook.com/turlejfoto 

O pracowni:
Milwicz Architekci – poznańskie biuro projektowe specjalizujące się w projektach domów premium. Jesteśmy projektantami, dla których praca jest pasją i sztuką. Potrzeby każdego Inwestora są dla nas bardzo istotne, dlatego też do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Szeroki zakres działalności wynika ze sposobu traktowania przestrzeni jako całości, niezależnie od skali w jakiej projektujemy. Nasze zainteresowania obejmują architekturę, zieleń oraz wnętrza. Stosujemy naturalne, szlachetne i ponadczasowe materiały, by projekty cieszyły ich właścicieli przez wiele lat. Wierzymy, że relacje z rodziną i przyjaciółmi są w życiu człowieka najważniejsze. Spędzanie czasu w przyjemnych okolicznościach, pozytywnie wpływa na ich budowanie i to wyznacza nasz podstawowy kierunek w działaniu. Więcej o pracowni: www.milwicz-architekci.pl

Czytaj też: Dom | Wnętrza | Poznań | Mieszkanie | whiteMAD na Instagramie

źródło: Milwicz Architekci / www.milwicz-architekci.pl