Dom w Górach od Kropka Studio. Z okien widok na Beskid Śląski

„Dom w Górach”, bo tak nazwano dom zaprojektowany przez pracownię Kropka Studio, powstał dla pięcioosobowej rodziny. Położony jest w okolicach Bielska-Białej na działce z pięknym, panoramicznym widokiem na góry Beskidu Śląskiego.

Od strony południowo-zachodniej strefa, w której umieszczony został dom odizolowana jest od lokalnych dróg brzozowym zagajnikiem – mieszkańcom zapewnia to poczucie prywatności. Jego ochrona była jednym z życzeń inwestora i miała wpływ na lokalizację domu. Od tej strony widoczna jest tylko górna kondygnacja domu. Mieści ona strefę dzienną oraz główną sypialnię z łazienką i garderobą. Ten funkcjonalny podział został odzwierciedlony również w bryle budynku poprzez rozcięcie jej przeszklonym łącznikiem, w którym umieszczona jest klatka schodowa. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniona została także odpowiednia prywatność części nocnej. Zarówno elewacja jak i dach górnej części został wykończony tym samym materiałem – blachą na rąbek stojący, której pionowe podziały nadają lekkości bryle budynku.

Dolna część domu, która z trzech stron jest umieszczona poniżej otaczającego terenu, mieści pokoje dzieci oraz dwustanowiskowy garaż – jej czwarta ściana wychodzi bezpośrednio do ogrodu i wykończona została betonowymi płytami prefabrykowanymi. Dzięki przyjętym rozwiązaniom funkcjonalno–przestrzennym każda z kondygnacji ma wyjście bezpośrednio do ogrodu i poziomy te  mogą działać niejako niezależnie stanowiąc komfortowe miejsce zamieszkania dla wielopokoleniowej rodziny.

W sumie powierzchnia budynku to 302 m kw.


Warto również dodać, że to nie pierwszy projekt pracowni Kropka Studio, który mamy przyjemność opisywać. Klikając tutaj przeczytacie również o domu pod Zawierciem.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Góry | Polska | Architektura

„Dom w Górach”
lokalizacja: Bielsko-Biała
projekt: kropka studio małgorzata łapaj & kuba kowalczyk
projekt konstrukcji: kz studio projekt
budowa: 2019
powierzchnia: 302 m²
zdjęcia: Maciej Lulko http://foto-ml.pl