Dom w Konstancinie-Jeziornie. Prostą bryłę uzupełniają panoramiczne przeszklenia!

Dom w Konstancinie-Jeziornie to najnowszy projekt pracowni BDR Architekci . Ta uzdrowiskowa miejscowość, zlokalizowana pod Warszawą, słynie ze swojego pięknego, zielonego i zalesionego krajobrazu. Głównym założeniem przy projektowaniu domu było zatem wykorzystanie walorów i naturalnych uwarunkowań przyrodniczych działki.

Projekt realizuje ideę życia w bliskości z naturą. Strefa dzienna znajdująca się na parterze, maksymalnie otwiera się na otoczenie. Dzięki zastosowaniu pełnych przeszkleń i przesuwnych okien przestrzeń salonu przenika się z zewnętrzem, tworząc silną relację między naturą a budynkiem. Okalający zadaszony taras stanowi bufor zapewniający zacienienie wnętrza oraz rozszerzenie jego powierzchni użytkowej. Na piętrze zlokalizowano sypialnię, pokój dziecka, gabinet oraz łazienki. Wszystkie pomieszczenia użytkowe, łącznie z łazienkami, na obu kondygnacjach budynku mają dostęp do tarasów oraz widok na otaczającą przyrodę. Kompaktowa, zwarta bryła budynku pozwala na zmaksymalizowanie powierzchni biologicznie czynnej na działce.

Efektywny rzut organizuje przestrzenie tak by oferować jak największą funkcjonalność przy wielkościowych ograniczeniach wynikających z powierzchni działki oraz zapisów prawa miejscowego. Budynek wykonany jest w konstrukcji hybrydowej, jego główną konstrukcją naziemną jest szkielet stalowy uzupełniony o elementy z drewna klejonego. Podziemie i trzon klatki schodowej wykonane są w technologii żelbetowej. Elewacje wykonano z frezowanych płyt cementowo-włóknowych. Wnętrza budynku operują stonowaną kolorystyką i prostymi formami, kierując uwagę na przyrodę za oknami.


Otwarty salon z kuchnią zaprojektowano w neutralnej tonacji z wykorzystaniem bieli oraz naturalnych materiałów: drewna i kwarcytu. W ten sposób zewnętrzna panorama staje się głównym, najważniejszym elementem tworzącym jego wnętrze. W łazienkach oraz przedpokoju wykorzystano okładziny meblowe i wielkoformatowe płyty ceramiczne w jednolitych pastelowych kolorach.

W wielu miejscach wyeksponowane są elementy konstrukcyjne budynku: dwuteowe słupy stalowe w salonie, drewniana konstrukcja dachu w pomieszczeniach na piętrze czy też konstrukcja żelbetowa trzonu w klatce schodowej. Budynek realizuje strategie proekologiczne. Zastosowanie konstrukcji szkieletowej pozwoliło na efektywne wykorzystanie materiałów budowlanych oraz skrócenie procesu budowy.

Okapy i podcienia zabezpieczają wnętrza przed przegrzewaniem w okresie ciepłym. Na południowej połaci dachu umieszczono panele fotowoltaiczne. Energia generowana przez instalację PV wykorzystywana jest między innymi do ładowania pojazdu elektrycznego. Wszelkie instalacje budynkowe zostały zintegrowane za pomocą systemu inteligentnego domu. Budynek wyposażony jest także w pompę ciepła oraz zbiornik na deszczówkę.

Metryka projektu: 
Projekt: BDR Architekci / www.bdr-architekci.pl 
Nazwa: Dom w Konstancinie-Jeziornie
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna, Polska
Inwestor: prywatny
Architekci: BDR Architekci: Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj
Powierzchnia: 240 m2
Powierzchnia działki: 600 m2
Konstrukcja: Jakon Jacek Grzelak / https://ja-kon.pl/ 
Instalacje sanitarne: Joanna Szczudlik / http://www.joannaszczudlik.pl/ 
Zdjęcia: Konrad Basan  / www.bdr-architekci.pl 

O pracowni: 
Pracownia BDR Architekci została założona w roku 2015 przez Konrada Basana, Pawła Dadoka i Marię Roj. Tworzymy projekty architektoniczne dla klientów publicznych i prywatnych. “Każde zadanie projektowe traktujemy jako środowisko wytworzone poprzez szereg nawarstwiających się uwarunkowań: przestrzennych, kulturowych, finansowych czy terminowych. W środowiskach tych staramy się odnaleźć najbardziej optymalne i czytelne rozwiązanie – pomysł, który realizujemy mając na uwadze zmieniające się okoliczności. Każdą decyzję projektową konfrontujemy z główną myślą i ideą, która przewodzi projektowi i realizacji. W wyniku tak przyjętej metody pracy, każdy projekt to unikatowe i indywidualne rozwiązanie dopasowane do swojego kontekstu. Doświadczenie zdobywaliśmy poprzez wieloletnią pracę w renomowanych polskich i zagranicznych biurach architektonicznych takich jak: David Chipperfield Architects, Maćków Pracownia Projektowa, Medusagroup.” – czytamy na stronie pracowni architektonicznej

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Wille i rezydencje  | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły