dom w lesie

Dom w lesie we wsi Rów na Kaszubach

Drewniany budynek zaprojektowali architekci z pracowni Interurban. Dom zbudowany zostanie w lesie w niewielkiej miejscowości Rów w województwie pomorskim.

Jego projekt odpowiada na potrzeby obcowania człowieka z naturą. Dom zaprojektowany został w 2020 roku, obecnie jest w trakcie realizacji. Jego powierzchnia to 230 m kw., taka wielkość zapewni komfort domownikom i pozwoli im cieszyć się z tej leśnej oazy przez cały rok.

Podejście do architektury z myślą o człowieku jest nierozerwalnie związane z koniecznością kontaktu ze światem przyrody. W ten sposób nie tylko zapewniana jest przestrzeń dla ich mieszkańców, ale przestrzenie te stają się ciągłymi doznaniami zmysłowymi – tłumaczą autorzy projektu domu w lesie.

Budynek został zaprojektowany w sercu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jego powściągliwa prosta forma wyglądem nawiązuje do typowej kaszubskiej stodoły. Dom w lesie oferuje mieszkańcom możliwość odpoczynku i relaksu poprzez uczciwą integrację z kontekstem w jakim się znajduje.


Architekci wykorzystali klasyczny układ zagrody, w którym budynek mieszkalny, gospodarczy czy inwentarski tworzyły zwarty kompleks. Tym razem zagrodowy układ odpowiada na współczesne potrzeby domowników.

W ten sposób otrzymujemy amfiladowy, logiczny układ poszczególnych brył zachowując przy tym silne nawiązanie do historii w nowoczesnej formie – dodają architekci.

Taki układ nie tylko pozwala na sprawne funkcjonowanie poszczególnych pomieszczeń ale stanowi również nowy sposób formowania architektury regionalnej. Aby pośredniczyć między prywatnym wnętrzem a otaczającą naturą, elewacja pokryta została rodzimym gatunkiem drewna, pochodzącym wprost z nadleśnictwa, układ elewacji został uformowany poprzez wykorzystanie różnych, dostępnych powszechnie surowych elementów tarcicy.

Czytaj też: Drewno | Domek letniskowy | Dom jednorodzinny | whiteMAD na Instagramie

LOKALIZACJA: Rów
DATA: 2020
INWESTOR: prywatny
POWIERZCHNIA: 230 m2
STATUS: w trakcie realizacji
ZESPÓŁ: Łukasz Piankowski, Weronika Juszczyk, Natalia Makarenko
VIZ: SZUMgrupa
FOTO: Filip Murzhak