Dom w Łomiankach pod Warszawą. Wnętrze zaprojektowała Monika Kosakowska

Dom o powierzchni 200 m kw. znajduje się w podwarszawskich Łomiankach. Dużym atutem tej lokalizacji jest sprzyjająca odpoczynkowi i wyciszeniu zieleń Puszczy Kampinoskiej. Inwestorzy wiedzieli, że to właśnie tu chcą zamieszkać i stworzyć miejsce do wspólnego spędzania czasu i snucia rodzinnych historii. O przygotowanie koncepcji wnętrz poprosili architekt wnętrz Monikę Kosakowską.

Układ funkcjonalny domu został w niewielkim stopniu zmieniony. Wykonane zostały tylko niewielkie, konieczne korekty w układzie ścian. Całość planu aranżacyjnego podzielona jest na dwie części: dzienną, na którą składa się salon, kuchnia i jadalnia oraz prywatną gdzie projektem objęta była strefa głównej sypialni i łazienka kąpielowa.

Podczas pierwszych rozmów przy przeglądaniu i omawianiu z inwestorką wybranych zdjęć – inspiracji szybko okazało się, że będzie to projekt, w którym nie będziemy definiować konkretnej stylistyki wnętrz.  Skupimy się raczej na próbie połączenia różnych artefaktów stylistycznych, które estetycznie inwestorce były bliskie. Zostały one skomponowane i zredagowane na nowo, odpowiednio do charakteru i skali wnętrz. Głównym celem kompilacji było uzyskanie klimatu elegancji i przytulności.

W efekcie na ścianach pojawiają się elementy delikatnych zdobień ale w formie uwspółcześnionej jako ryflowania w układach pionowych i poziomych, boazerie ścienne ze strukturą tkaniny, proste listwy sufitowe, ozdobne bordiury w drewnianej podłodze ale w połączeniu z marynarskim ułożeniem desek, szklane drzwi w czarnych, stalowych ramach wypełnione szkłem dekoracyjnym, gładkie, lakierowane płaszczyzny okładzin ściennych w połączeniu z naturalnym rysunkiem fornirów czy kamienia na blatach kuchennych.

Projektowany dom jest budynkiem parterowym, gdzie okna części dziennej znajdują się na osi południowy wschód- północny zachód, co powodowało, że salon był słabo doświetlonym pomieszczeniem. Dzięki otwartemu układowi pomieszczeń i jasnej kolorystyce udało się go rozświetlić. Ciepła biel ścian odbija światło w głąb salonu a jasne beże ocieplają chłodne odcienie północnego światła.

Ponieważ główne tło kolorystyczne zbudowane jest z jasnych, delikatnych odcieni, dlatego w poszczególnych pomieszczeniach pojawiają się mocne akcenty dynamizujące i dodające wnętrzom charakteru: ciemna zabudowa meblowa w kuchni,  kobaltowa tkanina na krzesłach w jadalni czy wyrazisty kolor obrazu nad sofą.

Najbardziej dynamiczna i przykuwająca wzrok kompozycja znajduje się w strefie wypoczynkowej salonu. Dekoracyjna ściana z równo wykreślonym układem poziomych i pionowych linii została skontrastowana z grą biało-czarnych, organicznych plam w deseniu dywanu RugVista  i akwarelowym rysunkiem kamiennej okładziny na kominku. Zaprojektowane na tej ścianie kinkiety są integralnym elementem jej kompozycji. W tym miejscu znajdują się także niewidoczne na pierwszy rzut oka przesuwne, panelowe drzwi zasłaniające przejście do prywatnych pokoi gospodarzy.

Do tej części domu przynależy mała toaleta dla gości. Jej główna ściana została wykończona wodoodporną tapetą z motywem roślinnym. Dzięki lustrom na bocznych ścianach uzyskujemy wrażenie niekończącej się zielonej płaszczyzny. Ciekawym elementem dekoracyjnym są lustra, które powtarzają kształt umywalki w formie świetlistych kręgów.

W sypialni gospodarzy pojawia się więcej koloru. Ciemnoniebieska tapeta i boazeria ścienna w połączeniu z miękką wykładziną i grubymi, welwetowymi tkaninami na zasłonach budują aurę wyciszenia i spokoju. W tym pomieszczeniu zaprojektowana została także duża, przestronna zabudowa z zamykanymi szafami oraz na specjalne życzenie inwestorki niewielka ale funkcjonalna toaletka.


Otwarta garderoba znajdująca się pomiędzy sypialnią a łazienką jest jedną z dwóch w tym domu. Poprzez usunięcie ścian murowanych i zaprojektowanie szklanych ścianek i drzwi optycznie powiększamy i łączymy pomieszczenia w tej strefie.

W łazience inwestorów uwagę przyciąga stylizowany mebel umywalkowy z dużymi, pojemnymi szufladami. Został on wkomponowany we wnękę z lustrem z nietypowym, półokrągłym oświetleniem. Charakter mebla podkreślają finezyjne detale i materiały: powtórzony na frontach detal ryflowania, złote okucia, delikatne stalowe nogi mebla oraz szlachetny rysunek marmuru na blacie .

Przy pokojach dzieci znajduje się łazienka z wolnostojącą wanną. Jej wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby pod względem estetyki nawiązywało do strefy dziennej. Podłoga i ściany wykończone zostały płytką PIETRASANTA z charakterystycznym wzorem marmuru Carrara a na fronty mebla umywalkowego wybrany został ciepły, drewniany fornir. Jest to poste i harmonijne wnętrze. Duże płaszczyzny luster odbijające rozproszone światło dzienne tworzą wnętrze o przyjemnie energetyzującym klimacie idealnym wręcz do porannej toalety.

fot. Polewany Photos, projekt: Monika Kosakowska

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Mieszkanie | Warszawa | whiteMAD na Instagramie