dom w milanówku

Dom w Milanówku. Tutaj prywatność mieszkańców jest najważniejsza

Jednorodzinny dom w Milanówku położony jest w malowniczej okolicy na działce z wysokimi drzewami. Jego projekt przygotował architekt Mateusz Zajkowski z pracowni Z3Z Architekci.

Pracując nad projektem budynku architekt chciał spełnić główne założenie inwestorów, jakim jest zapewnienie im poczucia prywatności. Dlatego układ pomieszczeń został zaplanowany tak, aby niemal wszystkie okna osadzić od strony ogrodu. Od strony ulicy budynek nie posiada przeszkleń.

Koncepcja zakłada budowę minimalistycznej bryły składającej się z dwóch przecinających się prostopadłościennych elementów ułożonych jeden na drugim. Trwałość i dosadność elewacji frontowej zostały uzyskane przez zastosowanie jednolitego materiału wykończeniowego z jedynie minimalnym, horyzontalnym oddzieleniem brył w postaci stalowego dwuteownika – elementu konstrukcyjnego. Układ funkcjonalny piętra wymuszał zamieszenie jednego okna, które stanowi kluczowe doświetlenie na osi korytarza. Aby zachować intymność projektanci zdecydowali się na przysłonięcie tego otworu perforowaną płytą włókno-cementową.

To nie koniec przemyślanych zabiegów architektów. Aby jeszcze wyraźniej oddzielić strefę ogrodu od drogi, jako przedłużenie elewacji została zaprojektowana ściana, na której oparto bryłę piętra. W ten sposób dom zyskał trwałą, mocną barierę w postaci elewacji frontowej, przełamanej optycznie linią podziału oraz ciepłym odcieniem drewna w zagłębieniu przy wejściu do budynku.

Decyzją projektantów dom został usytuowany możliwie najbliżej wschodniej granicy działki, pozostawiając tym samym znaczną część terenu od strony południowej i zachodniej na zagospodarowanie ogrodu. Dolna kondygnacja mieszcząca salon i jadalnię otwartą na kuchnię została poprzerywana wielkoformatowymi przeszkleniami i zyskała dostęp do dużego tarasu z naturalnym zadaszeniem utworzonym przez nadwieszenie górnej kondygnacji. Przesuwne okna sprawiają, że po ich otwarciu zieleń ogrodu przenika do wnętrza. W ten sposób najbardziej uczęszczana strefa dzienna rozszerza się wówczas na teren całej działki. 

Inwestorom zależało na wyeksponowaniu lekkiej konstrukcji klatki schodowej, która schodzi również do poziomu piwnicy. Projektanci zdecydowali się na całkowite otwarcie przestrzeni schodów z dodatkowym wejściem z zewnątrz prowadzącym do piwnicy. W tej ostatniej architekci zaplanowali powstanie siłowni. Aby zyskać jeszcze więcej przestrzeni zrezygnowano ze stropu, tworząc dwukondygnacyjny salon z wysokim, wertykalnym oknem potęgującym cały efekt. Od strony północnej został zaprojektowany drugi, bardziej techniczny taras tworzący połączenie ogrodu z piwnicą. 

dom w milanówku


Na piętrze zgodnie z wytycznymi inwestorów  najważniejszą strefą miała być sypialnia master z towarzyszącą jej łazienką oraz garderobą. Dwa dodatkowe pokoje mają być użytkowane tylko okresowo. Stało się jasnym, że sypialnia musi znaleźć się w zachodniej części domu, aby móc całkowicie otworzyć się na ogród. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji było zastosowanie w sypialni dużego, narożnego okna. Pozostałe pomieszczenia zostały rozmieszczone odpowiednio po dwóch stronach korytarza, zakończonego wcześniej wspomnianym oknem przysłoniętym perforowaną płytą.

Pomieszczenia otwierające się w kierunku północnym, z wyjątkiem wysokiego okna łączącego się ze szklanymi drzwiami wejściowymi do piwnicy, posiadają w miarę standardowe okna. Bryła piętra została podcięta tworząc dodatkowy balkon przy sypialni. Podcięcia w całym budynku zostały podkreślone fornirowanymi płytami, które dodatkowo ocieplają odbiór całości.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm |

źródło: Mateusz Zajkowski Z3Z ARCHITEKCI