Dom w Parku Cietrzewia

Dom w Parku Cietrzewia w Warszawie. Z okien widok na 200-letnie stawy!

Dom w Parku Cietrzewia w warszawskiej dzielnicy Włochy zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie 200 letniego zespołu stawów (glinianek) zajmujących powierzchnię 8 hektarów. Upadłe przed I wojną światową dwie cegielnie przez lata stały się ostoją dzikiej przyrody  i domem dla wielu gatunków ryb i ptaków. Unikalny zielony kontekst tego miejsca był kluczowym argumentem dla projektowanej architektury.

Konstrukcja budynku była prawdziwym wyzwaniem inżynierskim. Wszystkie ściany są żelbetowe na których oparte są stropy o dużych rozpiętościach, bez żadnych dodatkowych podpór. W ten sposób osiągnięto efekt otwartych przestrzeni z dużymi przeszkleniami. Zadaszenie tarasu o dużym wspornikowym wysięgu pokazuje zasadę żelbetowych płaszczyzn, które definiują tektonikę budynku.

Projekt zakładał stworzenie wizualnej i przestrzennej relacji wnętrza z zewnętrzem. Pomimo dość ciasnej działki projekt wykorzystuje wszystkie jej atuty lokalizacyjne. Otwarcia wewnętrznych przestrzeni na zewnątrz kadrują najważniejsze odniesienia widokowe, świadomie pomijając przypadkowość innych. Budynek organizuje się wzdłuż potężnej betonowej ściany zlokalizowanej na północnej stronie działki. Tam usytuowany jest główny ciąg komunikacyjny jednobiegowych schodów łączących wszystkie trzy poziomy.

Przeszklony  szyb windy rozcina ścianę umożliwiając prześwit przez całą długość i wysokość budynku. W centralnej części domu nad holem wejściowym mamy przestrzeń podwójnej wysokości doświetloną dużych wymiarów świetlikiem. Wokół tej przestrzeni na górnej kondygnacji zlokalizowane są wejścia do sypialni


Część dzienna domu zaprojektowana jako wolny plan znajduje się na wyniesionym na półtora metra względem terenu parterze. Od południowego wschodu salon otwiera się dużymi przeszkleniami na zadaszony taras zwrócony w kierunku parku i stawów.

Wyniesiony poziom salonu i jego tarasów wydaje się unosić ponad trawami ogrodu i lustrem pobliskiej wody.  Szata roślinna domu zsynchronizowana jest w swoim charakterze z wysokimi trawami  i sitowiem rozlewisk. Ogród z założenia miał być przedłużeniem wewnętrznej przestrzeni domu, maksymalnie otwartej w kierunku parku. Granica między prywatnym ogrodem a parkiem celowo miała się zacierać. Dzięki zaprojektowanej złożonej topografii terenu, budynek częścią podziemnej kondygnacji przeznaczonej na wypoczynek otwiera się na południowy, ukryty ogród.

Od strony ulicy i głównego wejścia, dom ma bardzo powściągliwą w formie, geometryczną i niczym  nie wyróżniającą się płaską fasadę. Chodziło o stopniowanie wrażenia odbioru tego, co miało wyłonić się po przekroczeniu progu domu wewnątrz.  Zastany krajobraz dobrze widoczny z wnętrza domu jest głównym protagonistą zaprojektowanej architektury.

O pracowni:
Pracownia Projektowa Kruszewski Architekci została utworzona w 2004 roku przez Romualda Kruszewskiego, architekta pasjonata z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Praktyka i wiedza nabyta podczas dziesięcioletniej pracy w renomowanych biurach architektonicznych w Hiszpanii stała się podstawą do założenia własnej pracowni autorskiej. Od osiemnastu lat nieprzerwanie działamy w naszym biurze na warszawskim Mokotowie.

Każdy projekt nad którym pracujemy w naszym zespole, traktujemy jako wyjątkowy, który spowoduje zmiany w jakości życia przyszłych użytkowników oraz podniesie wartość przestrzenną jego otoczenia. W projektach które tworzymy zawsze staramy się odkryć unikalność miejsca, jego tożsamość, swoisty „genius loci”.

Projektujemy budynki o różnych skalach i programach, o różnym stopniu złożoności i oddziaływaniu na otoczenie. W swoim dorobku mamy realizację osiedli budynków wielorodzinnych, domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, budynków biurowych i konferencyjnych oraz przestrzeni i mebli miejskich. W pracy szczególnie interesuje nas złożony kontekst projektowanych miejsc oraz materia, budulec z którego powstają nasze obiekty.

Nasz zespół tworzą doświadczeni architekci od wielu lat związani z pracownią. Na stałe współpracujemy z wysokiej klasy specjalistami wszystkich branży technicznych uczestniczących w procesie projektowym. W niektórych projektach wykraczamy poza obszar naszej profesji tworząc zespoły interdyscyplinarne współpracując z artystami. Aktywnie uczestniczymy we wszystkich etapach projektów, a w szczególności na etapie ich realizacji w trakcie trwania budowy. Projekty i realizacje pracowni zostały dostrzeżone i uznane przez środowisko architektów oraz były wielokrotnie wyróżniane i publikowane przez specjalistyczne wydawnictwa krajowe i zagraniczne. Więcej o pracowni: http://www.kruszewski-architekci.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Dom jednorodzinny | Park  |Rośliny

 

źródło: Dom w Parku Cietrzewia /Kruszewski Architekci / http://kruszewski-architekci.waw.pl