Categories: ARCHITEKTURA

Dom z prefabrykatów w dwa tygodnie? Oto krakowski projekt Studio4Space

Autorzy projektu domu na Olszy w Krakowie starali się wyjść naprzeciw stereotypom i poglądom, jakoby budownictwo jednorodzinne w oparciu o technologie w konstrukcji drewnianej pasowało tylko w rejonach podmiejskich i kojarzone było głównie z domami letniskowymi. Założeniem architektonicznym było nie tylko postawienie na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne, ale opakowanie tego w atrakcyjną, współczesną formę. Dom z prefabrykatów zaprojektowało studio4SPACE.

Budynek został wybudowany w oparciu o prefabrykowane elementy wykonane z suszonego komorowo drewna, wypełnienia wełną mineralną, zbitą dwustronnie płytami konstrukcyjnymi włóknowo-cementowymi. Produkcja prefabrykatów odbyła się w hali zlokalizowanej 89 km od terenu inwestycji. Wykonawca posiada certyfikaty pozyskiwania drewna z zasadami zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Po montażu elementów gotowych, ściany zewnętrzne budynku zostały dodatkowo pokryte warstwą izolacyjną. Jako wykończenie zewnętrzne zastosowano opalane drewno, charakteryzujące się większą ochroną przed promieniowaniem UV, wilgocią oraz szkodnikami a co ważniejsze, nie wymaga użycia chemii do konserwacji.

Wyzwaniem projektowym był dobór odpowiedniej konstrukcji do indywidualnego projektu, przewidującego przeszklone narożniki i okna przechodzące przez gzyms, co dla wielu firm okazało się ponadstandardowym wyzwaniem. Budynek został postawiony na płycie fundamentowej, a resztę konstrukcji wykonano z prefabrykatów, które zamontowano w ciągu dwóch tygodni. Potem był cały okres instalacji, wykańczania itd. Finalnie cała budowa trwała dokładnie rok, ale sam okres stawiania konstrukcji był bardzo krótki. Czas jest ważnym aspektem przemawiającym za budownictwem prefabrykowanym. W przypadku budownictwa jednorodzinnego przeciętny okres budowy nowego budynku wynosi prawie 50 miesięcy.  Problemem w projektowaniu i realizacji domów z elementów prefabrykowanych w centrum miasta jest bardzo ograniczona powierzchnia inwestycji. Niewielkie uliczki osiedlowe ograniczają dostęp dla ciężkiego sprzętu, a dźwig, na czas montażu, wymaga blokady całej ulicy. Czas potrzebny na uzyskanie zgód i stosownych pozwoleń znacząco wydłuża proces przygotowań do rozpoczęcia budowy.

Dom na krakowskiej Olszy powstał w oparciu o elementy przygotowane na hali montażowej. Największa zaleta tego rozwiązania polega na zachowaniu wszelkich procesów technologicznych, na które często nie wystarcza czasu podczas wznoszenia domów w tradycyjny sposób na miejscu. Ze względu na dużą precyzję ścian wykonywanych w zakładach produkcyjnych, budynki prefabrykowane posiadają świetną izolacyjność cieplną. Dzięki temu, że materiałów jest mniej, ich składowanie jak i przenoszenie jest prostsze.

Źródło: studio4space.com

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Ekologia | Drewno | Architektura w Polsce

Temat: Dom z prefabrykatów w dwa tygodnie? Oto krakowski projekt Studio4Space

 

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej