Dom z trawnikiem na dachu. Tak buduje się na Litwie. 

Dom z trawnikiem na dachu powstał na przedmieściach jednej z litewskich miejscowości. Właściciele marzyli o oryginalnym domu, który miał odróżniać się od standardowej podmiejskiej zabudowy, jednak nie miał rzucać się w oczy. Dom zaprojektowali architekci z litewskiej pracowni AFTER PARTY. 

Dom z trawnikiem na dachu od pracowni AFTER PARTY wyróżnia się oryginalną, nieregularną bryłą, w której najbardziej charakterystycznym elementem jest pochyły dach schodzący aż do poziomy przyziemia, na którym zaplanowano trawnik pełen rozchodników i niskich traw. Właścicielom zależało, aby ich przyszły dom różnił się od standardowych dwuspadowych domków, znanych z przemieść litewskich miast, jednak dom nie zależało im, by budynek rzucał się w oczy. Ich celem było wyróżnienie się subtelnością i pomysłowymi rozwiązaniami.


Co więcej inwestorzy są miłośnikami natury i zieleni. To właśnie dlatego postanowili przenieść się z miasta na podmiejską działkę, przez którą przepływa niewielka rzeka. W celu wzbogacenia i podkreślenia lokalnej różnorodności biologicznej, nachylony dach kwitnie ziołami i kwiatami, tworząc swego rodzaju kontynuację zielonej działki i brzegów rzeki. Ciekawym zabiegiem jest wcięcie w dachu, które stanowiło bazę pod budowę zadaszonego tarasu z widokiem na rzekę i ogród. Dom z trawnikiem na dachu to również proste, wręcz ascetyczne wnętrze, którego kolorystyka oparta jest na bieli oraz ciepłych odcieniach drewna. Kolory detali wnętrza takie jak wnęka z kominkiem, czy zasłony nawiązują do kolorów zastanych na działce. Dom ma nieco ponad 150 metrów kwadratowych, na których znaleźć można sporo mebli pochodzących z lokalnych targów staroci, czy miejscowych rzemieślników. Ciekawym rozwiązaniem jest również pudrowa wyspa kuchenna oddzielająca kuchnię od salonu.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Litwa  | Ekologia | Zieleń | Rośliny

 

źródło: designboom.com