Dom z zakrzywionym dachem. Polak zaprojektował go w Czechach

Dom z zakrzywionym dachem zaprojektował Szymon Rozwałka, który prowadzi swoją autorską pracownię projektową RO_AR Szymon Rozwalka architects. Budynek znajduje się w Pradze.

Ma nietypowy kształt i z każdej strony wygląda inaczej. Dom z zakrzywionym dachem ma 260 m kw. powierzchni użytkowej. Nowoczesna bryła stanęła na działce, z której z jednej strony graniczy z typowym miejskim krajobrazem, a z drugiej – zielonym ogrodem. Ten pierwszy dotyczy południowej i wschodniej części działki. To chaotyczna przestrzeń z domami jednorodzinnymi. Z kolei ten drugi jest częścią korytarza ekologicznego, który wiedzie wzdłuż Dalejskiego Potoku.

Projekt budynku ma odnosić się do zastanych warunków, to znaczy, że od strony ulicy skromna i prosta elewacja ma łagodzić wizualny kontekst miejsca, a od strony ogrodu otwierać się na zieleń.

Architekt zaprojektował tu liczne zakrzywienia i przeszklenia. To celowe zabiegi, które mają sprawić, że do wnętrza będzie wpadać więcej naturalnego światła. Kształt budynku wynika też z nierównego terenu działki. Teren miał przechodzić płynnie od strony północno-zachodniej i przenikać w sztuczne wzniesienie, na którym miał stanąć dom. Sztuczne wzniesienie od strony południowo-wschodniej zostało podcięte, co pozwoliło stworzyć pod budynkiem patio wejściowe.


W efekcie powstała modernistyczna willa, która domownikom zapewnia poczucie prywatności i umożliwia bliski kontakt z naturą. Wnętrze jest minimalistyczne i eleganckie. Architekt pozostawił odsłonięty beton architektoniczny, które ocieplają drewniane meble.

fot. Viola Hertelová, violahertelova.wixsite.com/violahertelova

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Czechy | Beton | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły