Dom zatopiony w krajobrazie. Zaprojektował go Adrian Kasperski.

Dom zatopiony w krajobrazie został zaprojektowany przez architekta Adriana Kasperskiego w pagórkowatym terenie Dolinek Krakowskich. Te naturalne skarby położone są na północny-zachód od miasta i należą do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W wapiennych skałach wyżłobiły je niewielkie dzisiaj strumienie. Dolinki mają status parku krajobrazowego, który zajmuje ok. 20 tysięcy hektarów. Na jego terenie dodatkowo utworzono rezerwaty chroniące rzadką roślinność, a także szczególnie ciekawe skały oraz jaskinie.

Podstawowymi założeniami projektu było dopasowanie do kontekstu, bliskość z naturą oraz zachowanie intymności przyszłych mieszkańców. Budynek od zachodu i południa wydaje się być całkowicie niewidoczny. Zielony dach dostosowany do naturalnego nachylenia nie psuje otaczającej przyrody. Przestrzeń pomiędzy istniejącymi skarpami a ścianami zostanie zasypana i wyprofilowana ziemią uzyskaną podczas prac fundamentowych. Dzięki patio będącym przedłużeniem strefy dziennej budynek otwiera się na naturalne światło oraz imponujący widok. Zastosowanie miejscowych materiałów m.in. łamanych skał wapiennych z odległego o 10 kilometrów Kamieniołomu Wapienia nie tylko podkreśla przywiązanie do kontekstu, ale ma także wymiar ekologiczny i ekonomiczny – znacząco obniża ślad węglowy oraz koszt całej inwestycji.

Plan budynku został podzielony na dwie strefy: dzienną oraz prywatną. Przestrzeń dzienna jest całkowicie otwarta na taras, który łączy się z wnętrzem za pomocą wysokich przeszkleń. Wnętrza, w tym ściany oraz sufity będą wykończone naturalnym drewnem, posadzki polerowanym betonem. Przestrzeń pracowni ma być tłem dla powstającej w niej sztuki. Wpadające światło dzienne dodaje jej naturalnego ciepła, a duże przeszklenia umożliwiają całkowite otwarcie pomieszczenia na zadrzewiony wewnętrzny dziedziniec. Sypialnia znajduje się na osobnej kondygnacji, co zapewnia odpowiednią intymność. Jej powierzchnia obejmuje garderobę, część sypialnianą oraz otwartą łazienkę. Przesuwne przeszklenia umożliwiają poszerzenie tej strefy o zewnętrzny taras.

Projekt polega na transformacji oraz próbie maksymalnego wykorzystania otaczającego krajobrazu oraz natury, stworzenia schronienia do mieszkania przy jednocześnie jak najmniejszej ingerencji w walory przyrodnicze zastanego miejsca. Realizacja domu planowana jest na lata 2021-2022.

O architekcie:
Adrian Kasperski jest absolwentem Wydziału Architektury Krakowskiej Akademii oraz stypendystą Escuela Técnica Superior de Arquitectura w hiszpańskiej Sewilli. Doświadczenie zdobywał w znanych pracowniach projektowych między innymi Kengo Kuma & Associates. Jest laureatem ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów architektonicznych. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń. Od 2018 roku prowadzi w Krakowie własne studio projektowe. Pracownia Adrian Kasperski Architekt oparta jest na realnych wartościach takich jak otwartość, prostota, odpowiedzialność, szacunek i wiarygodność. Nieustannie staramy się przedstawiać nasze projekty publicznie, publikując je w wielu magazynach branżowych i lifestylowych na całym świecie. Naszym marzeniem jest praca z klientami, którzy podzielają nasz entuzjazm. Projektując staramy się łączyć kreatywność, odwagę i konsekwencję.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Architektura | Kraków | Polska


Lokalizacja: Racławice, Małopolska
Projekt koncepcyjny: 2019
Realizacja: 2021-2022
Studio projektowe: Adrian Kasperski Architekt
Więcej na: www.adriankasperski.pl

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły