Dom zawieszony nad klifem. Ma przeszkloną podłogę i płynący pod nim wodospad!

Dom zawieszony nad klifem to projekt autorstwa architekta Milad Eshtiyaghi. Celem było pokazanie możliwości technologicznych i konstrukcyjnych, które oferuje pracownia, a także pokazanie, że architektura może być dopasowana do potrzeb nawet najbardziej odważnych i wymagających klientów.

Dom zawieszony nad klifem został wpasowany w jeden z klifów w regionie Mendocino w północnej Kalifornii. Architekt zaproponował stworzenie domu jednorodzinnego, który w całości zawieszony jest ponad krawędzią klifu. 

Udało się to dzięki zastosowaniu stalowych lin naciągowych i pylonów, które zostały przytwierdzone do cokołu osadzonego na klifie. Dom jest przytwierdzony do masztu za pomocą dwóch zestawów tych lin: wyższy zestaw przenosi środek ciężkości konstrukcji, podczas gdy niższy zestaw przytrzymuje boczne i górne elementy domu, sprawiając, że budynek jest odporny na siłę wiatru. Jedynym użytkowym łącznikiem z lądem jest wąski korytarz prowadzący do domu.Dom zawieszony nad klifem został podzielony na dwie strefy. Pierwsza to zabudowana część domu, w której znalazła się kuchnia, sypialnia, łazienka i obszerny, przeszklony salon. Druga strefa to taras z przeszkloną podłogą, który został zawieszony pod salonem. Taras nie jest w żaden sposób osłonięty, aby mieszkańcy mogli w pełni poczuć działanie żywiołów. Architektowi zależało na tym, by wyolbrzymić uczucie lekkości budynku, ale także strachu dającego właścicielom zastrzyk adrenaliny. 

„Dom jest przeznaczony dla tych poszukiwaczy przygód, którzy nie mają słabego serca.” – mówi Milad Eshtiyaghi

Co więcej, architekt zaplanował wykopanie wąskiego kanału łączącego pobliską rzekę z klifem. Zabieg ten sprawił, że pod przeszkloną podłogą domu biegnie strumyk, który następnie zmienia się w wodospad opadający tuż obok podwieszonego tarasu.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Stany Zjednoczone | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://www.instagram.com/miladeshtiyaghi/

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły