Dom ze szklarnią na dachu. Powstał w Czechach

Fani roślin we wnętrzach z pewnością polubią tę nietypową realizację, która powstała w miejscowości Chlum za sprawą pracowni projektowej RicharDavidArchitekti. Poznajcie dom ze szklarnią na dachu, który powstał w Czechach.

Dom został zaprojektowany na zlecenie prywatnego inwestora – młodej rodziny, która marzyła o nowym domu poza miastem. Właściciele zaprosili do współpracy lokalane biuro projektowe RicharDavidArchitekti, którzy stworzyli projekt jednopiętrowego domu z czterospadowym dachem, pod którym ukryta została sporych rozmiarów szklarnia i zadaszony taras z widokiem na ogród. 


Zabieg ten był podyktowany pasją właścicieli, którzy uwielbiają obserwować rozwój roślin, a także pragnęli samodzielnie hodować warzywa i owoce na terenie swojej działki. Ze względu na uwarunkowania pogodowe panujące w Czechach, architekci zaproponowali stworzenie zamkniętej szklarni, które będzie pełniła funkcję domowej oranżerii, a także tarasu z panoramicznych widokiem na całą okolicę. Dom ze szklarnią na dachu powstał w miejscowości Chlum, niedaleko miasta Hořice.

Myślę, że są dwie rzeczy, które sprawiają, że dom jest inny. Szklarnia na dachu nie jest zwykłym rozwiązaniem, ale ważniejszy jest układ domu, gdzie mieszkańcy wchodzą do poszczególnych pomieszczeń bezpośrednio z zewnątrz. To zdecydowanie nie jest typowe w tej części świata. Takie rozwiązania stosuje się zazwyczaj w niektórych krajach azjatyckich. Tam jest to dość powszechne – mówi David Kazický, współzałożyciel pracowni Richar David Architekti.

Parter domu został pokryty deskami wykonanymi z drewna modrzewiowego, które uzupełniają betonowe filary podtrzymujące konstrukcję dachu przykrywającego szklarnię i otaczający ją tras. Dach szklarni jest wykonany z czterokomorowego, półprzezroczystego poliwęglanu i wystaje poza główną bryłę domu. 

Czytaj też: Zieleń | Rośliny | Dom jednorodzinny | Architektura | Ekologia | Czechy

źródło: richardavid.cz
zdjęcia: Jiří Hroník 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły