Drewniany domek w fińskim lesie. Idealny dla fanów minimalizmu! 

Drewniany domek w fińskim lesie zaprojektowali architekci z pracowni Ortraum Architects. Celem projektantów było stworzenie prostego, minimalistycznego i ekologicznego domku na wynajem, w którym można oderwać się od zgiełku miasta. Poznajcie domek Kynttilä, który powstał nad jeziorem Saimaa w Finlandii. 

Domek w fińskim lesie, który został nazwany Kynttilä (pol. świeczka), powstał w lesie nad jeziorem Saimaa, które leży w miejscowości Savonlinna nieopodal granicy między Finlandią i Rosją. Architekci z pracowni Ortraum Architects stworzyli domek o archetypicznym kształcie, którego fasadę w całości pokrywają drewniane deski z modrzewia pochodzące z lokalnych tartaków. Konstrukcja domku Kynttilä jest wykonana z drewna klejonego warstwowo (CLT).


Budynek został osadzony w dzikim lesie, więc architekci zaplanowali, że proces budowy będzie miał jak najmniejszy wpływ. Części CLT były prefabrykowane poza terenem budowy, a tymczasowa droga dojazdowa dla transportu materiałów została zbudowana tylko na jeden dzień, aby przywieźć duże kawałki drewna i połączyć je razem z dużym kawałkiem szkła.

“Przestrzeń jest silnie związana z naturą, ponieważ duże okno tworzy bezpośredni i intymny kontakt i komunikację z otoczeniem. W nocy, jak świeca, Kynttilä świeci dając ciepłe światło na brzegu jeziora” – mówili architekci z Ortraum Architects. 

domek w fińskim lesie

Domek ma zaledwie 15 metrów kwadratowych, jednak jak zauważają architekci celem nie było oferowanie wielkopowierzchniowego domu letniskowego, a jedynie niewielkiej chatki, w której można odpocząć i podziwiać widoki na las i jezioro. Oba końce domku mają okap, który wystaje, aby zapewnić osłoniętą, podniesioną platformę do siedzenia lub przechowywania butów na zewnątrz. Dzięki temu architekci zyskali kilka dodatkowych metrów na zadaszony taras. 

Spodobał Ci się ten domek? W naszym serwisie opisaliśmy sporo podobnych realizacji. Artykuły na ten temat możesz przeczytać klikając TUTAJ. 

Czytaj też: Las | Drewno | Domek letniskowy | Zieleń | Wnętrza

źródło: dezeen.com
zdjęcia:  Marc Goodwin