fot. Festiwal Malta

Dominika Kulczyk chce kupić poznański festiwal Malta

Festiwal Malta to największe kulturalne wydarzenie organizowane w Poznaniu. Festiwal ma ponad 30 lat tradycji, jednak popadł w kłopoty finansowe. Pomoc w ratowaniu wydarzenia wyraziła Dominika Kulczyk, która wydała w tej sprawie oświadczenie.

Malta Festival to kulturalne wydarzenie, które odbywa się od 33 lat. W tym okresie zdołał przyciągnąć 2,5 mln widzów. Każdego roku, na kilka dni ulice Poznania zmieniają się w wielką estradę. Spektakle i wydarzenia kulturalne często organizowane są pod gołym niebem i mogą w nich uczestniczyć wszyscy mieszkańcy. Z okazji festiwalu do Poznania przyjeżdżali twórcy z całego świata, wydarzenie przyciągało wielkie nazwiska.

W ostatnich latach festiwal popadł jednak w tarapaty finansowe. Problemy zapoczątkowały wydarzenia sprzed 10 lat, kiedy to jeden z koncertów został odwołany z powodu wady konstrukcyjnej sceny. Wykonawca otrzymał honorarium, a publiczność zwrot pieniędzy za bilety – kwoty były znaczące. Rozpoczął się wieloletni kosztowny proces z firmą obsługującą festiwal od strony technicznej.

Kolejnym problemem była pandemia w 2020 roku i brak możliwości organizowania wydarzeń z udziałem publiczności. Swoje sprawiły też perturbacje związane z wybuchem wojny w Ukrainie. Michał Merczyński – inicjator, organizator i wieloletni dyrektor imprezy – w lipcu tego roku pożegnał się z festiwalem w dotychczasowej roli. „To ostatnia edycja, której jestem dyrektorem” – oznajmił, dziękując publiczności i artystom za 32 lata wspólnych przeżyć. Wizja Poznania bez Malty stała się realna. O pomoc dla festiwalu zaapelowali licznie, w liście otwartym do władz Poznania, ludzie kultury i mediów: reżyserzy, aktorzy, muzycy, pisarze, dziennikarze.

Festiwal Malta to setki wydarzeń artystycznych z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli świata kultury. Gościli u nas nobliści Olga Tokarczuk, John Maxwell Coetzee i Orhan Pamuk, występowali m.in. Goran Bregović, Buena Vista Social Club i Radiohead. Rangę przedsięwzięcia potwierdzają przyznane mu nagrody, w tym EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, którą Malta Festival Poznań został w 2016 r. nagrodzony jako jeden z 12 na 1200 festiwali ubiegających się o to prestiżowe wyróżnienie. Otrzymaliśmy tę nagrodę jako pierwsi w Polsce – wspomina Magdalena Sroka, pełnomocniczka Malta Festival.

Nieoczekiwanie wsparcie dla festiwalu wyraziła Dominika Kulczyk.

Kiedy usłyszałam o kłopotach festiwalu, decyzja mogła być tylko jedna. Polska i mój Poznań nie mogą stracić Malty, a Malta nie może stracić Michała Merczyńskiego – mówi Dominika Kulczyk.

Co ciekawe, pierwszym mecenasem Festiwalu Malta był dr Jan Kulczyk.

Malta Festival to wielki wspólny spektakl, przeżycie zarówno dla artystów, jak i dla publiczności, wolontariuszy i całej społeczności Maltańskiej. Przerwanie tej tradycji, byłoby ogromną stratą, nie tylko dla Poznania. Deklaracja Dominiki Kulczyk jest bardzo ważna – podkreśla Michał Merczyński.

fot. Maciej Zakrzewski

Jeśli Dominice Kulczyk uda się przejąć festiwal, prawdopodobnie będzie się on odbywać w nowym wydaniu. W centrum uwagi artystów i publiczności mają znaleźć się kobiety – ich sztuka i bliskie im tematy.

Jeśli wierzymy, że kultura i sztuka zmieniają rzeczywistość – a właśnie zmiana rzeczywistości kobiet jest moim celem i celem Kulczyk Foundation, którą kieruję – to zaangażowanie w Festiwal Malta idealnie wpisuje się w naszą strategię działań. Poprzez organizację festiwalu, który miałby za zadanie wzmacniać kobiety, wskazywać na ich problemy, promować równowagę w podejściu do kobiet i mężczyzn i budować harmonię pomiędzy tymi dwoma światami, będziemy w stanie sukcesywnie poprawiać sytuację kobiet i zmieniać podejście mężczyzn – tłumaczy swoją decyzję Dominika Kulczyk.

Formalnym właścicielem praw do Malty jest Fundacja Malta, która obecnie jest w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Trwają rozmowy pomiędzy podmiotami z grupy Dominiki Kulczyk a nadzorcą sądowym, który prowadzi proces sprzedaży praw do festiwalu w ramach postępowania restrukturyzacyjnego.

Rezultat tych rozmów nie jest oczywiście pewny, ale głęboko wierzę, że uda się wypracować rozwiązanie, dzięki któremu festiwal zyska nowego właściciela a Fundacja Malta będzie mogła spłacić długi – mówi Magdalena Sroka, pełnomocniczka Malta Festival.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Wydarzenia | Kultura | Poznań | Sztuka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie