Domki letniskowe w Niechorzu. Powstały dla fanów prostej architektury

Domki letniskowe zlokalizowane są w Niechorzu na Pomorzu Zachodnim niecałe 500 metrów od brzegu Morza Bałtyckiego i 3 kilometry od Jeziora Liwia Łuża. Ich projekt powstał w pracowni Z3Z Architekci.

Mają prosty kształt. Domki letniskowe w Niechorzu zaprojektowane zostały już w 2019 roku, jednak na ich realizację czekaliśmy trzy lata. Inwestor do współpracy zaprosił zespół Z3Z Architekci.

Architekci zaprojektowali siedem sześcioosobowych domków, które stanęły na rekreacyjnej działce ze stawem kąpielowym. Domki są całoroczne – można w nich wypoczywać również zimą. Projektując domy architekci chcieli zapewnić mieszkańcom maksymalne poczucie prywatności – było to wyzwaniem, ponieważ domki ustawione są jeden obok drugiego.

Jednym z ważniejszych aspektów w procesie projektowym stało się, aby zapewnić przyszłym gościom możliwie największą prywatność, otwarcie na ogród i mało inwazyjną lokalizację miejsc postojowych – tłumaczą architekci.


W ten sposób powstały domki o powierzchni zabudowy niewiele większej niż 35 mkw. w atrakcyjnej bryle „nowoczesnej stodoły” z przeszkloną ścianą szczytową. Domki są tak usytuowane na działce, aby przed każdą ścianą szczytową była wolna przestrzeń ogrodu. Boczne i tylne ściany są bardziej surowe. Kilka okien, które musiały powstać by doświetlić pomieszczenia są tak usytuowane względem siebie, żeby nie „zaglądały” do sąsiadów. Na parterze znajduje się łazienka, salon i aneks kuchenny; na piętrze dwie sypialnie i łazienka.

Bryła domku jest czysta, dzięki temu nawet w gęstej zabudowie wygląda dobrze i nie przytłacza. Elewacja wykonana jest z desek drewnianych w układzie pionowym, dach o kącie nachylenia 45 stopni kryty jest blachą na rąbek. Przed przeszkloną ścianą szczytową znajduje się niewielki taras.

źródło: Z3Z Architekci

Czytaj też: Domek letniskowy | Drewno | Podróże | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie