Domy modułowe – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Budowa domu to bardzo poważne przedsięwzięcie. Zmiany niektórych decyzji podjętych na tym etapie są później bardzo kosztowne, uciążliwe, czy wręcz niemożliwe. Dlatego ciekawym pomysłem wydają się przemyślane i funkcjonalne domy modułowe. Zobacz, czy taki projekt odpowiadałby Twoim potrzebom!

Przy budowaniu domu warto korzystać z praktycznych rozwiązań. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy oraz uniknąć wielu problemów. Dlatego tak dużą popularność zyskują domy modułowe. Jednak wiele osób zastanawia się, czy będzie to konstrukcja trwała i komfortowa w codziennym użytkowaniu. Czy warto zdecydować się na budowę takiego domu?

Oszczędne i przyjazne dla środowiska domy prefabrykowane

Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest oszczędność. Dzięki zastosowanym technologiom możliwe jest zmniejszenie zużycia i strat energii. Dodatkowo można je wyposażyć w instalację fotowoltaiczną oraz systemy mechanicznej wentylacji, która pozwala odzyskiwać ciepło. Dzięki technologiom wykorzystywanym przez Erdolhaus – domy modułowe są w dużym stopniu samowystarczalne energetycznie.

Takie realizacje są więc bardzo opłacalne, szczególnie biorąc pod uwagę perspektywę dekad oszczędności. To również dobre rozwiązanie dla osób, które są szczególnie wrażliwe na kwestie związane z ochroną środowiska. Domy modułowe posiadają ściany zewnętrzne złożone z warstw takich jak:

  • wysokiej jakości drewno konstrukcyjne,
  • wełnę,
  • folię,
  • styropian,
  • płyta konstrukcyjna gipsowo-włóknowa.

Dzięki temu uzyskano bardzo dobre parametry izolacyjne, więc możliwe jest zapobieganie utracie ciepła.

Domy modułowe – solidne i bezpieczne konstrukcje

Takie domy wykonywane są z bardzo wytrzymałych i bezpiecznych materiałów. W przypadku Box-haus – domy prefabrykowane jest to drewno konstrukcyjne KVH, które wyróżnia się niskim poziomem przewodzenia ciepła oraz odpornością. Bardzo ważna jest także szczegółowa kontrola wilgotności drewna. Dzięki temu można zapobiec różnym uszkodzeniom podczas montażu i użytkowania.

Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo. Drewniane domy w powszechnej świadomości uchodzą za bardziej narażone na uszkodzenie przez pożar. Jednak zastosowanie odpowiednich metod obróbki pozwala ograniczyć łatwopalne właściwości drewna. Dodatkowo w domach modułowych stosowane są specjalne okładziny. Palność ograniczają płyty ognioodporne i ogniochronne.

Czy domy z drewna są trwałe?

Osoby, które rozważają postawienie domu modułowego, mogą zastanawiać się, czy jest to rozwiązanie trwałe. Chociaż w Polsce takie domy buduje się od niedawna, to doświadczenia z innych krajów pozwalają przewidywać, że ich wytrzymałość można szacować na ponad 50 lat. Sama gwarancja producenta zwykle dotyczy nawet 30 lat. Trwałość domów modułowych nie ustępuje więc tradycyjnym, murowanym budynkom.

Dom modułowy w kilka miesięcy

Bardzo istotną przewagą domów prefabrykowanych jest także niezwykle krótki czas realizacji. Podczas gdy budowa domu murowanego nierzadko zajmuje nawet kilka lat, to dom modułowy może powstać w zaledwie kilka miesięcy. Takie rozwiązanie jest więc o wiele bardziej wygodne, szczególnie dla osób, które nie chcą marnować czasu na częste dojazdy na miejsce budowy.

Szybka realizacja jest też bardzo istotna z powodów finansowych. Ceny materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych ciągle rosną, dlatego każdy miesiąc zwłoki może znacząco zwiększać koszt całej inwestycji.

Sprawdzone rozwiązania w domach prefabrykowanych

Wieloletnie doświadczenie w stawianiu domów modułowych pozwala ocenić, które projekty sprawdzają się w praktyce. Dzięki temu w ofercie dostępnych jest wiele wariantów takich domów. Można wybierać spośród modeli jedno i dwu piętrowych. Projekty dostępne są także w różnych metrażach – zarówno dla singli i par, jak i większych rodzin.

Można również zdecydować się na budowę niewielkiego, ale bardzo praktycznego 70-metrowego domu modułowego. Dzięki temu już w kilka miesięcy i za stosunkowo niewielką cenę można postawić własny dom. Zaletą takiego rozwiązania jest też fakt, że budowa domu o takim metrażu nie wymaga uzyskania czasochłonnego pozwolenia – taki budynek wystarczy zgłosić.

Ceny domów modułowych

Koszt postawienia domu prefabrykowanego, w porównaniu do tradycyjnego domu murowanego, jest o wiele niższy. Dzięki temu, że jego części powstają w fabryce i są montowane dopiero na miejscu, możliwych jest wiele oszczędności, co przekłada się na końcową cenę domu. Podczas kalkulacji należy także uwzględnić czas, który również mógłby generować dodatkowe koszty.

Dlatego budowa domu z prefabrykatów pozwala uzyskać satysfakcjonujący efekt, również przy nieco mniejszym budżecie. Taki dom może być także alternatywą dla osób, które nie miałyby funduszy na wybudowanie murowanego domu.

Domy modułowe są w Polsce stosunkowo nowym trendem, jednak w krajach skandynawskich, Kanadzie, czy USA tę technologię stosuje się od wielu dekad. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i z pewnością będzie zyskiwać nowych zwolenników.

Materiał sponsorowany

Zobacz również: Architektura | Elewacja | Ciekawostki